Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Jałowiec pospolity ‘Depressa Aurea’

Jałowiec pospolity ‘Depressa Aurea’

Świerk biały 'Laurin'

Świerk biały 'Laurin'

Jodła koreańska 'Silberlocke' = 'Horstmanns Silberlocke'

Jodła koreańska 'Silberlocke' = 'Horstmanns Silberlocke'

Sosna wejmutka ‘Sea Urchin’

Sosna wejmutka ‘Sea Urchin’

Iglaki
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Jałowiec pospolity odm. halna

Juniperus communis var. saxatilis
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący, zwisający, rozłożysty
Wysokość: 20 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: srebrzystoniebieska
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
  • -
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł, pędów

Galeria zdjęć:

Opis:

Jałowiec pospolity odm. halna to stara, botaniczna forma jałowca pospolitego, opisana już w XVIII wieku. Występuje niemalże na całej półkuli północnej, głównie w rejonach górskich (w Polsce - w Tatrach i Karpatach), ale również, sporadycznie - na nizinach (w Polsce - na nizinnych torfowiskach w okolicach Ełku i Pucka).

Jałowiec pospolity odm. halna to niski, płożący, iglasty, zimozielony krzew, charakteryzujacy sie powolnym wzrostem i osiągający 0,2-0,5m wysokości. Jednocześnie może dość szeroko się rozrastać i osiagać średnicę 2m.  Formy szczepione na pniu mają silnie przewisający, płaczący pokrój.

Jałowiec pospolity odm. halna wyróżnia się szaroniebieskimi, srebrzystymi, igiełkowatymi, dość szerokimi, krótkimi (4-8mm), miękkimi igłami, z wyraźnym paskiem białego nalotu woskowego. Są one bardzo gęsto, ukośnie osadzone na pędach, po 3 w okółkach, pazurkowato przytulone do gałązek, które są krótkie i gęste. Umieszczony dość płytko system korzeniowy rozrasta się szeroko i składa sie z licznych drobnych korzeni.

Jałowiec pospolity odm. halna jest rośliną niezwykle tolerancyjną. Najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach i suchych lub lekko wilgotnych, przepuszczalnych, piaszczystych glebach o odczynie lekko kwaśnym. Krzew odporny na suszę, silne wiatry i zanieczyszczenia powietrza. Roślina całkowicie mrozoodporna. Strefa mrozoodporności 5B.

Jałowiec pospolity odm. halna doskonale sprawdza się w ogrodach przydomowych jako roślina do ogrodów skalnych, alpinariów, ogrodów w stylu orientalnym oraz na rabatach z niskimi roślinami. W swej niskiej formie (nie szczepiona na pniu) doskonale sprawdza się również jako roślina do umacniania suchych, słonecznych, piaszczystych skarp.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.