Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Jałowiec wirginijski 'Hetz'

Jałowiec wirginijski 'Hetz'

Cis pośredni 'Wojtek'

Cis pośredni 'Wojtek'

Żywotnik zachodni ‘Smaragd’

Żywotnik zachodni ‘Smaragd’

Jałowiec wirginijski 'Grey Owl’

Jałowiec wirginijski 'Grey Owl’

Iglaki
lista roślin
fot: photos.com

Jałowiec pospolity

Juniperus communis
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony
Wysokość: 50 cm - 6 m
Barwa liści/igieł: srebrzystoniebieska, szarozielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: zielona, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: pędów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Jałowiec pospolity (Juniperus communis) to gatunek wiecznie zielonego krzewu lub drzewa iglastego, należący do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). W naturalnym środowisku jest powszechny na całej półkuli północnej, gdzie występuje od południowych krańców Arktyki i porasta różnorodne środowiska w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Występuje również w północnej części Afryki. Jego zasięg kończy się na około 30 równoleżniku. W Polsce pospolicie występuje zwłaszcza na suchych, piaszczystych glebach, jałowych nieużytkach, szczególnie w miejscach nasłonecznionych. Najczęściej towarzyszy mu brzoza brodawkowata i sosna pospolita, poza tym często spotykany również w widnych borach sosnowych.

Jałowiec pospolity - opis

Jałowiec pospolity to roślina zimozielona, wzniesiona, rozgałęziająca się już u nasady, o powolnym wzroście. Może przybierać różnorodne formy, zarówno krzewiaste, jak i drzewiaste, w Polsce – wyjątkowo dorastające do 14 m wysokości (najczęściej osiąga 0,5-6 m). Jałowiec pospolity to gatunek bardzo zmienny, może mieć pokrój zarówno wąski, jak i szeroki o wyprostowanych lub przewijających pędach.
Kora czerwonawo-brunatna na młodych pędach, z czasem staje się szarobrunatna, spękana wzdłuż, łuszcząca się włókniście.
Na pędach zarówno młodych, jak i dojrzałych roślin występują jedynie igły (w odróżnieniu od innych gatunków, które mogą u okazów dojrzałych przekształcać się w łuski). Jałowiec pospolity charakteryzuje się igłami równowąskimi lub lancetowatymi, sztywnymi, ostrymi i kłującymi, osiągającymi najczęściej 1-1,5 cm długości i 1-2 mm szerokości, osadzonymi na pędach w okółkach po 3 sztuki. Ich górna strona jest charakterystycznie wgłębiona  i posiada szeroki, biały pasek nalotu woskowego. Igły ustawione są stosunkowo daleko od siebie, prosto odstające, nie zbiegające w dół pędu. Pąki liściowe wyraźne, w kątach igieł, nie okryte łuskami.

>>Przeczytaj też: Jałowce: warunki uprawy i zastosowanie jałowców w ogrodzie

Jałowiec pospolity to roślina najczęściej dwupienna, co oznacza, że osobno występują osobniki męskie i żeńskie. Rozdzielnopłciowe kwiaty pojawiają się w środkowej części gałązek, wyrastając z pachwin liści okółkowych. Kwiaty męskie są małe, podłużne, żółte, ustawione ukośnie w dół, złożone z wielu łuskowatych pręcików, ułożonych w okółkach po 3. Na osobnikach żeńskich, pojawiają się bardzo małe, niepozorne, zielonkawe kwiaty żeńskie. Są one wzniesione i złożone z licznych 3-członowych okółków o podłużnie spiczastych listkach łuskowych, wewnątrz których, szczytowo umieszczone są 3 zalążnie. Po zapyleniu i zapłodnieniu pyłkiem, powstają  mięsiste, kuliste owoce – tzw. szyszkojagody. Przed dojrzeniem są zwykle silnie pokryte nalotem woskowym, dojrzewają w 2-3 roku. Wówczas staja się granatowe i osiągają 5-9 mm średnicy. Wewnątrz owoców znajdują się najczęściej 3 ziarnkowate nasiona.
Owoce jałowca są przysmakiem ptaków, głównie kwiczołów i jemiołuszek. Dawniej wyrabiano z mich piwo i gorzałkę. Dziś są szeroko stosowane jako doskonała przyprawa do dziczyzny i różnych przetworów. Służą również do wyrobu ginu.

>>Przeczytaj też: Jałowiec pospolity – właściwości zdrowotne i zastosowanie jałowca

Na ogół płytki system korzeniowy silnie rozrasta się na boki. Długie, elastyczne i giętkie korzenie szeroko się rozpościerają, co powoduję, że przesadzanie (szczególnie roślin starszych z naturalnych stanowisk) jest bardzo utrudnione i zazwyczaj nie udaje się, dlatego jałowiec najlepiej przesadzać w młodym wieku. Najlepiej przyjmują się egzemplarze uprawiane przez szkółkarzy w pojemnikach.

Jałowiec w ogrodzie

Jałowiec pospolity ma bardzo małe wymagania siedliskowe. Jest niezwykle odporny na suszę i ostre promienie słoneczne. Doskonale rośnie na glebach przepuszczalnych, piaszczystych i ubogich w składniki pokarmowe. Wymaga stanowisk słonecznych. Nie znosi zalewania, wówczas może chorować i zamierać. Odporny na zanieczyszczenia, doskonale nadaje się do założeń wielkomiejskich i przemysłowych. Całkowicie mrozoodporny. Strefa mrozoodporności 5B.
Jałowiec pospolity doskonale nadaje się  do ogrodów przydomowych, na słoneczne rabaty, do alpinariów i na mocno nasłonecznione skalniaki.

Rozmnażanie jałowca

Jałowiec pospolity rozmnaża się niemal wyłącznie za pomocą pół zdrewniałych sadzonek, ukorzenianych w mieszaninie piasku i torfu. Rozmnażanie tego gatunku z nasion jest również możliwe, ale wymaga ich stratyfikacji, a pomimo to, wschody są nierównomierne i procenty uzyskanych siewek, w stosunku do wysianych nasion jest niewielki.

Odmiany jałowca pospolitego

Jałowiec pospolity w hodowli wykształcił bardzo wiele odmian, bardzo różniących się siłą wzrosty, pokrojem oraz barwa igieł. Są tu zarówno niskie odmiany zadarniające: ‘Depressa Aurea’, Green Carpet’, odmiana halna, jak i odmiany kolumnowe: ‘Hibernica’, ‘Suecica’ czy przewisające, np. ‘Horstman’.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.