Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Jodła kaukaska

Jodła kaukaska

żywotnik zachodni 'Hoseri'

Żywotnik zachodni 'Hoseri'

Jałowiec wirginijski 'Grey Owl’

Jałowiec wirginijski 'Grey Owl’

Cyprysik groszkowy 'Sungold'

Cyprysik groszkowy 'Sungold'

Iglaki
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Joanna Filipczak

Jałowiec płożący 'Wiltonii'

Juniperus horizontalis 'Wiltonii'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący
Wysokość: 10 cm - 15 cm
Barwa liści/igieł: niebieska
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Jałowiec płożący 'Wiltonii' należy do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae).

Jałowiec płożący 'Wiltonii' – opis

To stara odmiana amerykańska, dostępna w sprzedaży od ponad 100 lat. Jałowiec płożący 'Wiltonii' osiąga zaledwie 10-15 cm wysokości i ma pokrój płożący. Rozrasta się wszerz – do 2,5 m szerokości. Roczne przyrosty pędów wynoszą około 15 cm. Krzew posiada wałeczkowate pędy i drobne igły o niebieskozielonym zabarwieniu (zimą może przebarwiać się na fioletowozielony). Tworzy gęste, zwarte dywany.

Jałowiec Wiltonii – wymagania i uprawa

Jałowiec płożący 'Wiltonii' jest rośliną mało wymagającą. Preferuje stanowiska słoneczne, ale radzi sobie także w miejscach częściowo zacienionych. Lubi podłoża lekkie, piaszczyste o dużej przepuszczalności i lekko kwaśnym lub kwaśnym odczynie. Toleruje różne typy gleb poza podmokłymi i okresowo zalewanymi (jest wtedy często porażany przez choroby grzybowe). Krzew można sadzić jesienią lub wiosną (2-3 sadzonki na 1m²). Dół powinien być płytki i szeroki.

Jałowiec płożący 'Wiltonii' jest mrozoodporny. Młode okazy warto podlewać w czasie suszy (i zimą – aby zapobiec suszy fizjologicznej). Z reguły nie wymaga nawożenia, ale można stosować nawozy o spowolnionym działaniu. Jałowiec posiada płytki system korzeniowy, dlatego źle reaguje na późniejsze przesadzanie. Dobrze znosi natomiast przycinanie.

Jałowce płożące w ogrodzie

Jałowce płożące 'Wiltonii' są wykorzystywane w ogrodach, parkach i zieleni miejskiej jako roślina okrywowa. Można obsadzać nim skarpy (umacnia je i zapobiega erozji gleby). To dobra dekoracja skalniaków i wrzosowisk. Ze względu na niewielkie wymagania, z powodzeniem można do wykorzystać do zakrzewiania terenów z jałowymi glebami. Interesująco wygląda sadzony przy suchych murkach, np. z piaskowca.

Tekst: Michał Mazik
Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.