Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Mirosław Krogulec

Jałowiec płożący 'Blue Chip'

Juniperus horizontalis 'Blue Chip'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie:
Pokrój: płożący
Wysokość: 50 cm
Barwa liści/igieł: srebrzystoniebieska
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
  • -
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: pędów

Galeria zdjęć:

Opis:

Jałowiec płożący 'Blue Chip' to efektowna odmiana jałowca płożącego, należącego do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie spotkać go można w dość niekorzystnych warunkach na piaszczystych łachach przy brzegach jezior i na skałach. Długie pędy tego niskiego krzewu leżą na ziemi, a z nich unoszą się ku górze krótkie gałązki pokryte igłami lub łuskami.

Jałowiec płożący 'Blue Chip' - opis

Jałowiec płożący 'Blue Chip' jest najniższym z płożących jałowców – jego pędy, jak u typu, ścielą się po ziemi. Unoszące się ku górze krótkie gałązki wyglądają jak potargane. Roztarte wydzielają nieprzyjemny zapach.

To piękna odmiana, cenna nie tylko ze względu na dywanowy charakter, ale także na zabarwienie igieł: srebrzystoniebieskie w sezonie wegetacyjnym, a jasnofioletowe zimą. Krzew rośnie dość szybko i po dziesięciu latach ma około 0,2 m wysokości przy 1,5 m średnicy. Jest bardzo wytrzymały na suszę i niską temperaturę.

>>Przeczytaj też: Jałowce: warunki uprawy i zastosowanie jałowców w ogrodzie

Jałowiec płożący  'Blue Chip' - uprawa

Jałowiec płożący 'Blue Chip' najlepiej czuje się w pełnym słońcu. Nie jest wymagający: rośnie nawet na glebach mało zasobnych (ale przepuszczalnych) i toleruje niską wilgotność podłoża. Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny do zasadowego. Dobrze znosi zanieczyszczone powietrze, jest mrozoodporny i nie wymaga okrywania na zimę. Glebę pod pędami warto wyściółkować korą sosnową – to pomoże utrzymać wilgoć i utrudni rozwój chwastów.

>>Przeczytaj też: Czy można przesadzać jałowce?

Jałowiec płożący  'Blue Chip' – zastosowanie

Nadaje się do pokrywania dużych powierzchni np. zamiast trawników (2-3 rośliny na metr kwadratowy), polecany jest do sadzenia w ogrodach skalnych oraz w sąsiedztwie wody.  Sprawdza się też w pojemnikach – jego zwisające pędy wyglądają bardzo efektownie.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze gatunki i odmiany jałowców do małych ogrodów

Poznaj inne jałowce polecane do ogrodów:


Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.