Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Jałowiec pospolity ‘Depressa Aurea’

Jałowiec pospolity ‘Depressa Aurea’

Świerk kłujący 'Hoopsii'

Świerk kłujący 'Hoopsii'

Świerk serbski

Świerk serbski

Głowocis japoński

Głowocis japoński

Iglaki
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska

Daglezja zielona = Jedlica Douglasa

Pseudotsuga menziesii = Pseudotsuga douglasii
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: szerokostożkowy
Wysokość: do 45 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: zielona, żółta, purpurowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Daglezja zielona (syn. jedlica Douglasa, jedlica zielona, jedlica Menziesa, łac. Pseudotsuga taxi folia, Pseudotsuga menziesii var. douglasii, Pseudotsuga douglasii) to drzewo iglaste z rodziny sosnowatych (Pinaceae). W naturze rośnie na zachodnich obszarach Ameryki Północnej, od Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie aż do Kalifornii, gdzie porasta nadbrzeżne niziny i tereny górskie. Odkryta około 1792 r. przez Archibalda Menzies’a. Pierwsze nasiona sprowadził w 1827 r. do Anglii J. Douglas i to od jego nazwiska powstała nazwa rośliny. Wkrótce po sprowadzeniu na Stary Kontynent daglezja dość szeroko rozpowszechniła się, zarówno w parkach, jak i w lasach.

>>Przeczytaj też: Przesadzanie dużych drzew iglastych

 

Daglezja zielona: drzewo iglaste

 

Daglezja zielona to jedno z najszybciej rosnących drzew iglastych. W swojej ojczyźnie może osiągać ponad 100 m wysokości, w Polsce – ze względu na zimniejszy klimat i krótszy okres wegetacyjny – rośnie wolniej, ale i tu znane są okazy o wysokości 45 m. Daglezja jest długowieczna (żyje kilkaset lat). Młode drzewa mają pokrój szeroko stożkowy i rosnąc na otwartym terenie mogą długo pozostawać nisko ugałęzione. Te rosnące w bezpośrednim sąsiedztwie innych drzew stopniowo tracą dolne gałęzie i wysoko się z nich oczyszczają, odsłaniając prosty pień, pokryty na młodszych okazach gładką, szarą korą, z licznymi, wypukłymi pęcherzami żywicznymi o przyjemnym zapachu, przypominającym zapach jabłek lub cytrusów (podobnie pachną roztarte igły). W starszym wieku (powyżej 100 lat) kora staje się gruba, głęboko spękana, czerwonobrązowa. U okazów rosnących na naturalnych stanowiskach pień może osiągać nawet 4,5 m średnicy.
Daglezja ma gęstą, zwartą, regularną koronę o licznych, silnie rozgałęzionych pędach, pokrytych zimozielonymi, spłaszczonymi, miękkimi igłami, 2–3 cm długości i tępych lub słabo zaostrzonych wierzchołkach. Wierzchnia strona igieł jest jasnozielona, połyskująca, od spodu widoczne są wyraźne, jaśniejsze paski nalotu woskowego. W bardzo surowe zimy igły mogą przemarzać – wtedy brązowieją i opadają. Jednak wiosną drzewo łatwo się regeneruje, wypuszczając liczne, młode igły.

>>Przeczytaj też: Przycinanie daglezji

 

Jedlica Douglasa - kwiaty

 

Daglezja zielona to roślina jednopienna. Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Kwiaty męskie są żółte, zebrane w drobne kotki wyrastające pojedynczo na spodniej stronie pędów, w kątach igieł. Kwiaty żeńskie zebrane są w niewielkich, zielonych lub purpurowych szyszeczkach, które wyrastają na końcach bocznych, najbardziej oświetlonych pędów (najczęściej w wierzchołkowych częściach korony). Daglezja jest rośliną wiatropylną. Po zapyleniu i zapłodnieniu roślina zawiązuje jajowate lub jajowato-cylindryczne, zielone, w trakcie dojrzewania brązowiejące, zwisające szyszki, 7–10 cm długości, osadzone na pędach na krótkich trzoneczkach. Łuski nasienne szyszek są cienkie, ale zdrewniałe, zaokrąglone, całobrzegie. Dość charakterystyczne dla gatunku są łuski okrywowe: dłuższe od nasiennych, wystające na zewnątrz, wyprostowane, skierowane ku szczytowi szyszki, języczkowate, trójzębne. Ich ząbek środkowy jest znacznie dłuższy od bocznych, ościsty. Owoce dojrzewają późnym latem w roku kwitnienia i opadają z drzewa w całości, po wysypaniu nasion o skrzydełkach przyrośniętych do ich górnej części.

Daglezja zielona najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach oraz żyznych, głębokich i dostatecznie wilgotnych, próchniczych glebach o odczynie lekko kwaśnym, choć jest rośliną tolerancyjną i dość łatwo przystosowuje się do środowiska. Ze względu na głęboki system korzeniowy jest odporna nawet na dość długie okresy suszy, jednak źle rośnie na glebach stale suchych, piaszczystych, ubogich w składniki pokarmowe i podmokłych. Najlepiej rośnie w wilgotnym klimacie morskim o łagodnych zimach (w Polsce na Pomorzu Zachodnim). W polskich warunkach klimatycznych jest całkowicie odporna na mróz (strefa mrozoodporności 4). Niestety daglezja zielona jest wrażliwa na zanieczyszczenia powietrza, w związku z tym nie nadaje się do sadzenia w okręgach przemysłowych i w dużych miastach, szczególnie w pobliżu większych ciągów komunikacji samochodowej.

>>Przeczytaj też: Daglezja: usychają igły i pędy

Daglezja zielona jest rozmnażana generatywnie – poprzez wysiew nasion, które w polskich warunkach klimatycznych dojrzewają bez większych problemów. Nasiona wysiewamy na przełomie kwietnia i maja do skrzyń inspektowych lub bezpośrednio do gruntu na zagonach. Na miejsce stałe najlepiej wysadzać rośliny 4-5 letnie, które, dzięki obfitemu systemowi korzeniowemu dobrze znoszą przesadzanie.

 

Daglezja - iglak szybko rosnący

 

Daglezja zielona to cenne drzewo iglaste polecane do większych parków i dużych ogrodów w stylu naturalistycznym i leśnym oraz zadrzewień krajobrazowych, szczególnie tam, gdzie zależy na szybkim uzyskaniu wysokich drzew. Nadaje się zarówno do sadzenia pojedynczo (na dużych, otwartych powierzchniach, gdzie długo pozostanie nisko ugałęziona), jak i w grupach (jednogatunkowych i w połączeniu z innymi gatunkami drzew iglastych). Doskonale nadaje się też na jednogatunkowe, szybko rosnące szpalery, tworzące zielone przesłony, np. w większych ogrodach.

Poznaj inne ciekawe drzewa iglaste:

 


Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.