Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Cyprysik Lawsona ‘Filip's Golden Tears’

Chamaecyparis lawsoniana ‘Filip's Golden Tears’
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: średnio
Pokrój: zwisający, kolumnowy
Wysokość: do 6 m
Barwa liści/igieł: zielonożółta
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł, pędów

Galeria zdjęć:

Opis:

Cyprysik Lawsona ‘Filip's Golden Tears’ to odmiana zimozielonego drzewa iglastego należąca do rodziny cyprysowatych (Cupressoideae). Odmianę ‘Filip's Golden Tears’ wyselekcjonował w Holandii Edwin Smits. Jest to mutacja pędowa, zaobserwowana na odmianie 'Dik's Weeping'. Do handlu wprowadził ją hodowca w 2007 roku.

Cyprysik Lawsona ‘Filip's Golden Tears’ to wąskokolumnowa odmiana cyprysika, osiągająca zwykle około 6m wysokości. Jego wąska korona ma płaczący pokrój, dzięki zwisającym pędom oraz mocno przewieszajacemu się pędowi wierzchołkowemu przewodnika, a lekko pochylona sylwetka drzewa nadaje mu dodatkowo dekoracyjny, dynamiczny wygląd. Gałązki są płasko rozgałęzione. Dojrzałe liście cyprysików są małe, łuskowate, boczne – zaostrzone, z odstającymi końcami, zwykle dłuższe od środkowych. Gruczołki na łuskach niezbyt wyraźne, wgłębione. Na styku łusek widoczne (czasem niewyraźnie) białawe linie, tworzące wzór połączonych Y.  Łuski mają barwę zielonożółtą do złocistej i nie tracą koloru zimą. W szczególnie mroźne zimy łuski przemarzają i brązowieją. Kwiaty jednopienne, pręcikowe. Po zapyleniu i zapłodnieniu przekształcają się w kuliste, małe szyszki, o średnicy około 8mm, dojrzewające już w 1 roku po zapyleniu, przed dojrzeniem niebieskawe, pokryte intensywnie nalotem woskowym. Wewnątrz umieszczone są drobne, wąsko oskrzydlone nasiona.

Cyprysik Lawsona ‘Filip's Golden Tears’ najlepiej rośnie na żyznych, świeżych, umiarkowanie wilgotnych, przeciętnych glebach ogrodowych o odczynie lekko kwaśnym (pH około 6). Lubi słońce, znosi półcień. Jest gatunkiem ciepłolubnym, wymagającym dość wysokiej wilgotności powietrza. Wymaga stanowiska ciepłego i osłoniętego od wiatru, w przeciwnym wypadku, dzięki silnym, wysuszającym zimowym wiatrom, w naszym klimacie gatunek może przemarzać. Strefa mrozoodporności 6a-7b. Cyprysik Lawsona ‘Filip's Golden Tears’ jest mniej wrażliwy na zasolenie podłoża oraz suche i zanieczyszczone powietrze niż gatunek, ale w szczególnie nasilonych, niekorzystnych warunkach staje się podatny na choroby. Gorzej rośnie, a jego łuski mogą brązowieć i opadać, co może prowadzić do śmierci całej rośliny.

Cyprysik Lawsona ‘Filip's Golden Tears’ to doskonała roślina ozdobna, polecana do dużych ogrodów. W miastach doskonały do większych zespołów zieleni np. parków czy zieleńców, głównie jako soliter. Nieodpowiedni do sadzenia przy ulicach i na terenach o wysokim poziomie zanieczyszczeń.

Cyprysik Lawsona ‘Filip's Golden Tears’, ze wzgledu na swe mieszńcowe pochodzenie może być rozmnażany jedynie wegetatywnie, poprzez sadzonki pędowe, pobierane z ‘piętką’, ukorzeniane w lecie lub wczesną wiosną pod szkłem lub szczepienie.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.