Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Jodła kalifornijska ‘Compacta’

Jodła kalifornijska ‘Compacta’

Cyprysik groszkowy 'Sunset'

Cyprysik groszkowy 'Sunset'

Jałowiec pospolity 'Goldschatz'

Jałowiec pospolity 'Goldschatz'

miłorząb dwuklapowy 'Jade Butterfly'

Miłorząb dwuklapowy 'Jade Butterfly'

Iglaki
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak

Cyprysik japoński 'Tsatsumi Gold'

Chamaecyparis obtusa 'Tsatsumi Gold'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: średnio
Pokrój: stożkowy
Wysokość: 50 cm
Barwa liści/igieł: oliwkowozłota
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Cyprysik japoński, zwany także cyprysikiem tępołuskowym, to krzew iglasty należący do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). Odmiana cyprysika japońskiego 'Tsatsumi Gold' charakteryzuje się powolnym wzrostem - roczny przyrost to około 5 cm, a w wieku 10 lat roślina osiąga zaledwie 50 cm wysokości, a po 40 latach maksymalnie 5 metrów wysokości.
Cyprysik japoński 'Tsatsumi Gold' ma pokrój początkowo kopulasty, z biegiem lat zmienia się na stożkowy. Pędy są grube i lekko poskręcane, łuski koloru oliwkowo złotego.
Cyprysik japoński 'Tsatsumi Gold' najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, w półcieniu będzie rósł gorzej, a jego igły stracą złotawy kolor.
Cyprysik japoński 'Tsatsumi Gold' lubi gleby żyzne, przepuszczalne, ale lekko wilgotne (jest wrażliwy na suszę). Ziemię wokół rośliny warto ściółkować korą, która zapobiega rozwojowi chwastów i zatrzymuje wodę w glebie.
Cyprysik japoński 'Tsatsumi Gold' ze względu na swój powolny wzrost i dekoracyjny wygląd doskonale nadaje się do małych ogrodów oraz do uprawy w donicach, wymaga wtedy jednak częstszego podlewania i zabezpieczania donicy na zimę.
Cyprysik japoński 'Tsatsumi Gold' sadzony jest przede wszystkim w ogrodach o charakterze japońskim i na skalniakach. Jego oliwkowozłote łuski doskonale wyglądają kontrastują w kompozycji z innymi małymi iglakami, np. o ciemnozielonych igłach.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.