Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Modrzew japoński

Modrzew japoński

Jałowiec łuskowaty 'Blue Carpet'

Jałowiec łuskowaty 'Blue Carpet'

Żywotnik zachodni ‘Smaragd’

Żywotnik zachodni ‘Smaragd’

Świerk biały 'Conica'

Świerk biały 'Conica'

Iglaki
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska

Cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea'

Chamaecyparis pisifera 'Filifera Aurea'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: średnio
Pokrój: zwisający
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: żółta
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł, pędów

Galeria zdjęć:

Opis:

Cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea' to oryginalny i dekoracyjny iglasty krzew ozdobny o szeroko stożkowatym pokroju. Może dorastać do 5 m wysokości, ale ponieważ rośnie bardzo wolno, to wysokość 2-3 m osiąga dopiero po około 10 latach uprawy.
Cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea' określany bywa jako odmiana nitkowata, gdyż jego cienkie, wiotkie pędy, pokryte delikatnymi, przylegającymi łuskami w żółtym kolorze, przypominają raczej zwisające sznurki niż gałęzie. Dzięki nim iglak przybiera bardzo malowniczą, płaczącą formę i jest wyjątkowo dekoracyjny.
Cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea' ma również swoją niższą wersję - odmianę 'Filifera Aurea Nana', która rośnie jeszcze wolniej i osiąga zaledwie 1 m wysokości.
Cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea' jest rośliną mało wymagającą i łatwą w uprawie. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, świeżych i umiarkowanie wilgotnych, o lekko kwaśnym odczynie, jednak równie dobrze poradzi sobie na podłożach nieco słabszych. Może rosnąć w lekkim półcieniu, ale do ładnego wybarwienia pędów potrzebuje raczej słonecznego stanowiska. Jest odporny na niską temperaturę i dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza, nie toleruje natomiast przesuszania podłoża oraz zbyt suchego powietrza.
Cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea' najlepiej rozmnażać za pomocą sadzonek pędowych z piętką. Rośliny pozyskane z siewu nasion mogą nie zachowywać cech odmianowych.
Cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea' znakomicie nadaje się do ogrodów przydomowych, doskonale wygląda w kompozycjach z innymi roślinami iglastymi. Równie pięknie prezentuje się jako soliter, posadzony na przykład na tle białej ściany lub trawnika. Dobrze rośnie w pobliżu oczek wodnych. Odmiana 'Filifera Aurea Nana' sprawdza się natomiast na wrzosowiskach, w ogródkach skalnych, na murkach lub w pojemnikach.

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.