Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

biota wschodnia = żywotnik wschodni

Biota wschodnia = Żywotnik wschodni

sosna Thunberga 'Ogon'

Sosna Thunberga 'Ogon'

Daglezja zielona

Daglezja zielona = Jedlica Douglasa

żywotnik zachodni 'Jantar'

Żywotnik zachodni ‘Jantar’

Iglaki

lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska

Cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea'

Chamaecyparis pisifera 'Filifera Aurea'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: średnio
Pokrój: zwisający
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: żółta
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł, pędów

Opis:

Cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea' to oryginalny i dekoracyjny iglasty krzew ozdobny o szerokostożkowatym pokroju. Może dorastać do 5 m wysokości, ale ponieważ rośnie bardzo wolno, to wysokość 2-3 m osiąga dopiero po około 10 latach uprawy.
Cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea' określany bywa jako odmiana nitkowata, gdyż jego cienkie, wiotkie pędy, pokryte delikatnymi, przylegającymi łuskami w żółtym kolorze, przypominają raczej zwisające sznurki niż gałęzie. Dzięki nim iglak przybiera bardzo malowniczą, płaczącą formę i jest wyjątkowo dekoracyjny.
Cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea' ma również swoją niższą wersję - odmianę 'Filifera Aurea Nana', która rośnie jeszcze wolniej i osiąga zaledwie 1 m wysokości.
Cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea' jest rośliną mało wymagającą i łatwą w uprawie. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, świeżych i umiarkowanie wilgotnych, o lekko kwaśnym odczynie, jednak równie dobrze poradzi sobie na podłożach nieco słabszych. Może rosnąć w lekkim półcieniu, ale do ładnego wybarwienia pędów potrzebuje raczej słonecznego stanowiska. Jest odporny na niską temperaturę i dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza, nie toleruje natomiast przesuszania podłoża oraz zbyt suchego powietrza.
Cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea' najlepiej rozmnażać za pomocą sadzonek pędowych z piętką. Rośliny pozyskane z siewu nasion mogą nie zachowywać cech odmianowych.
Cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea' znakomicie nadaje się do ogrodów przydomowych, doskonale wygląda w kompozycjach z innymi roślinami iglastymi. Równie pięknie prezentuje się jako soliter, posadzony na pprzykład na tle białej ściany lub trawnika. Dobrze rośnie w pobliżu oczek wodnych. Odmiana 'Filifera Aurea Nana' sprawdza się natomiast na wrzosowiskach, w ogródkach skalnych, na murkach lub w pojemnikach.

Galeria zdjęć:

  • Fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska
Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.