Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Jałowiec łuskowaty 'Blue Carpet'

Jałowiec łuskowaty 'Blue Carpet'

Sosna czarna 'Green Bullet'

Sosna czarna 'Green Bullet'

Głowocis japoński

Głowocis japoński

cyprysik Lawsona ‘Alumii’

Cyprysik Lawsona ‘Alumii’

Iglaki
lista roślin
fot: Mirosław Krogulec

Cis pośredni 'Hicksii'

Taxus x media ‘Hicksii’
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: średnio
Pokrój: kolumnowy
Wysokość: do 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: pędów, owoców, liści/igieł
Opis:

To kolumnowa, dość szybko jak na cisy rosnąca odmiana cisa pośredniego. W wieku dziesięciu lat osiąga wysokość 3 m. Na wyprostowanych ku górze sztywnych pędach gęsto osadzone są krótkie ciemnozielone igły. Jest bardzo dekoracyjna w okresie, gdy obsypuje się atrakcyjnymi czerwonymi osnówkami owoców. Ale należy pamiętać, że wszystkie części cisa (z wyjątkiem czerwonych osnówek otaczających nasiona) są silnie trujące. Dlatego lepiej nie sadzić tej odmiany w pobliżu miejsca ich zabaw, bo czerwone kulki mogłyby wzbudzić niebezpieczne zainteresowanie dzieci tą rośliną. Jest szczególnie polecaną odmianą na strzyżone żywopłoty (na odcinku długości 1 m sadzi się dwie-trzy rośliny).

Bardzo dobrze znosi cięcie, nawet silne skracanie pędów, więc nadaje się do formowania. Pędy przycinamy wczesną wiosną, zanim pojawią się na nich nowe igły, lub latem. Najlepiej rośnie na średnio żyznym, wilgotnym i wapiennym podłożu. Jest bardzo atrakcyjna. Nie toleruje gleb suchych i podmokłych. Jest odporna na zanieczyszczenie powietrza. Dobrze rośnie zarówno w cieniu, jak i na słońcu. (mn-k)

Galeria zdjęć:

  • Fot: Mirosław Krogulec
  • Taxus media Hicksii.PAWL.APZ.2.JPG
    Fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka
Tekst: Magdalena Niezabitowska-Krogulec
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.