Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

biota wschodnia 'Aurea Nana'= żywotnik wschodni 'Aurea Nana'

Biota wschodnia (żywotnik wschodni) 'Aurea Nana'

Jałowiec płożący 'Wiltonii'

Jałowiec płożący 'Wiltonii'

Jałowiec pospolity 'Goldschatz'

Jałowiec pospolity 'Goldschatz'

Żywotnik zachodni 'Sunkist'

Żywotnik zachodni 'Sunkist'

Iglaki
lista roślin
fot: Mirosław Krogulec

Cis pośredni 'Hicksii'

Taxus x media ‘Hicksii’
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: średnio
Pokrój: kolumnowy
Wysokość: do 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: owoców, liści/igieł, pędów

Galeria zdjęć:

Opis:

Cis pośredni 'Hicksii' to kolumnowa, dość szybko - jak na cisy - rosnąca odmiana cisa pośredniego. Jest bardzo atrakcyjna.

W wieku dziesięciu lat cis pośredni 'Hicksii' osiąga 2-3 m wysokości. Ma sztywne, wyprostowane ku górze pędy, co sprawia, że struktura korony jest bardzo zwarta. Krótkie, niekłujące, ciemnozielone igły są gęsto osadzone na pędach. Niepozorne kwiaty pojawiają się w kwietniu. Nasiona które z nich powstają są jajowate, brązowawe, otoczone intensywnie czerwoną, niedomkniętą na szczycie, mięsistą osnówką. Sprawiają wrażenie owoców i tak są powszechnie określane.

>>Przeczytaj też: Dlaczego warto mieć cisy w ogrodzie?

Cis pośredni 'Hicksii' – uprawa

Cis pośredni 'Hicksii' dobrze rośnie zarówno w cieniu, jak i w półcieniu czy na słońcu. Potrzebuje średnio żyznego, wilgotnego i wapiennego podłoża (o dość wysokim pH). Nie toleruje gleb suchych i podmokłych, oraz kwaśnych. Najlepiej czuje się w rejonach o łagodnym, wilgotnym klimacie, więc u nas w surowe zimy może przemarzać.
Jest odporny na zanieczyszczenie powietrza – dobrze znosi warunki miejskie.

Bardzo dobrze znosi nawet silne skracanie pędów, więc doskonale nadaje się do formowania. Cięcie należy wykonać wczesną wiosną, zanim pojawią się nowe igły lub latem - nie później niż w końcu sierpnia (inaczej rośliny nie zdążą przygotować się do zimy i mogą przemarzać).
Roślinę rozmnaża się przez sadzonki pędowe ukorzeniane latem lub wczesną wiosną. Przy pozyskiwaniu sadzonki powinny być odrywane z piętką (kawałkiem drewna) od głównego pędu.

Cis pośredni 'Hicksii' – zastosowanie

Cis pośredni 'Hicksii' nadaje się doskonale do małych ogrodów. Regularnie cięty ładnie się zagęszcza, jest więc odmianą szczególnie polecaną na strzyżone żywopłoty (rośliny sadzi się co 50-60 cm).

Warto pamiętać, że wszystkie części cisa (z wyjątkiem czerwonych osnówek otaczających nasiona) są silnie trujące. Dlatego lepiej nie sadzić go w pobliżu miejsc, gdzie bawią się dzieci.

Poznaj ciekawe odmiany cisa:

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.