Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

sosna drobnokwiatowa 'Tanima-no-yuki'

Sosna drobnokwiatowa 'Tanima-no-yuki'

Cyprysik nutkajski 'Pendula'

Cyprysik nutkajski 'Pendula'

żywotnik zachodni 'Brobeck's Tower'

Żywotnik zachodni 'Brobeck's Tower'

Sosna drobnokwiatowa ‘Ogon Janome’

Sosna drobnokwiatowa ‘Ogon Janome’

Iglaki
lista roślin
fot: Mariusz Bykowski

Cis pospolity 'David'

Taxus baccata 'David'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony, szerokokolumnowy
Wysokość: 2 m - 2,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł
Opis:

Cis pospolity 'David' należy do rodziny cisowatych (Taxaceae). Krzew osiąga 2-2, 5m wysokości i do 1 m szerokości. Rośnie średnio silnie – roczne przyrosty wynoszą około 15cm.

Cis pospolity 'David' ma szerokokolumnowy pokrój ze sztywnymi, wyprostowanymi pędami. Igły są płaskie, zielonożółte, niekłujące i mają 2-3 cm długości. To męska odmiana cisa, nie wytwarzająca czerwonych owoców - nibyjagód. Cała roślina jest trująca. Cis pospolity 'David' to tradycyjna holenderska odmiana, wyhodowana w 1967 roku przez M.M Bömera.

Cis pospolity 'David powinno się uprawiać w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych, ciepłych, osłoniętych od silnych wiatrów. Wymaga gleb żyznych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych. Toleruje szeroki zakres pH gleby (nie lubi gleb kwaśnych). W Polsce najlepiej rośnie na Pomorzu – ze względu na dużą wilgotność powietrza. W chłodniejszych rejonach Polski może przemarzać, dlatego zaleca się go okrywać.
Cis pospolity 'David najlepiej sadzić wiosną. W czasie susz (i w słoneczne zimowe dni) powinien być podlewany. Jest wrażliwy na niedobór wody. Od wiosny do końca lata warto stosować nawozy wieloskładnikowe. Dobrze znosi cięcie. Radzi sobie w warunkach zanieczyszczonego powietrza.

Cis pospolity 'David ma uniwersalne zastosowanie i nadaje się do ogrodów wielu typów – od formalnych po wiejskie. Można tworzyć z niego bryły geometryczne, żywopłoty lub komponować na rabaty z bylinami. Jest dobrym tłem dla niższych roślin. Ze względu na brak owoców, jest mniej niebezpieczny dla dzieci od innych odmian. Nadaje się do zastosowania w zieleni miejskiej.

Galeria zdjęć:

  • Cis pospolity 'David'
    Fot: Mariusz Bykowski
Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.