Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Jodła hiszpańska 'Glauca'

Jodła hiszpańska 'Glauca'

żywotnik zachodni 'Krasnal'

Żywotnik zachodni 'Krasnal'

Sosna pospolita

Sosna pospolita

Modrzew europejski 'Repens'

Modrzew europejski 'Repens'

Iglaki

lista roślin
fot: Mariusz Bykowski

Cis pospolity 'David'

Taxus baccata 'David'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: szerokokolumnowy, wzniesiony
Wysokość: 2 m - 2,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Opis:

Cis pospolity 'David' należy do rodziny cisowatych (Taxaceae). Krzew osiąga 2-2, 5m wysokości i do 1 m szerokości. Rośnie średnio silnie – roczne przyrosty wynoszą około 15cm.

Cis pospolity 'David' ma szerokokolumnowy pokrój ze sztywnymi, wyprostowanymi pędami. Igły są płaskie, zielonożółte, niekłujące i mają 2-3 cm długości. To męska odmiana cisa, nie wytwarzająca czerwonych owoców - nibyjagód. Cała roślina jest trująca. Cis pospolity 'David' to tradycyjna holenderska odmiana, wyhodowana w 1967 roku przez M.M Bömera.

Cis pospolity 'David powinno się uprawiać w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych, ciepłych, osłoniętych od silnych wiatrów. Wymaga gleb żyznych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych. Toleruje szeroki zakres pH gleby (nie lubi gleb kwaśnych). W Polsce najlepiej rośnie na Pomorzu – ze względu na dużą wilgotność powietrza. W chłodniejszych rejonach Polski może przemarzać, dlatego zaleca się go okrywać.
Cis pospolity 'David najlepiej sadzić wiosną. W czasie susz (i w słoneczne zimowe dni) powinien być podlewany. Jest wrażliwy na niedobór wody. Od wiosny do końca lata warto stosować nawozy wieloskładnikowe. Dobrze znosi cięcie. Radzi sobie w warunkach zanieczyszczonego powietrza.

Cis pospolity 'David ma uniwersalne zastosowanie i nadaje się do ogrodów wielu typów – od formalnych po wiejskie. Można tworzyć z niego bryły geometryczne, żywopłoty lub komponować na rabaty z bylinami. Jest dobrym tłem dla niższych roślin. Ze względu na brak owoców, jest mniej niebezpieczny dla dzieci od innych odmian. Nadaje się do zastosowania w zieleni miejskiej.

Galeria zdjęć:

  • Cis pospolity 'David'
    Fot: Mariusz Bykowski
Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.