Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Sosna czarna

Sosna czarna

Jałowiec pospolity ‘Depressa Aurea’

Jałowiec pospolity ‘Depressa Aurea’

żywotnik zachodni 'Brobeck's Tower'

Żywotnik zachodni 'Brobeck's Tower'

Żywotnik zachodni 'Waterfield'

Żywotnik zachodni 'Waterfield'

Iglaki
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Cis pospolity

Taxus baccata
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, nieregularny
Wysokość: do 15 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

  • Fot: Agnieszka Mike-Jeziorska
Opis:

Cis drzewo

Cis pospolity jest zimozielonym drzewem lub krzewem. W Europie rośnie na stanowiskach naturalnych. W Polsce takie egzemplarze są pod ochroną. Jest długowieczny - może żyć nawet około 1000 lat. Przyrasta powoli, po 30 latach osiąga zaledwie 2,5 m wysokości. Spośród znanych w Polsce egzemplarzy najwyższe mają około 12 m.

Drewno cisa nie zawiera żywicy, jest twadre, elastyczne (robiono z niego łuki i groty strzał), czerwonawe. Natomiast we wszystkich jego częściach (oprócz czerwonych osnówek) znajduje się trujący alkaloid – taksyna. Dawniej przestrzegano przed zasypianiem w cieniu cisów. Nie wiązano też do nich koni, bo mogłyby się zatruć. W starożytnej Grecji uważany był za drzewo śmierci – według mitów rósł w Hadesie.

Cis pospolity - opis

Zarówno formy krzewiaste, jak korony drzew wolnorosnących, mają kształt nieregularny. Kora jest cienka, czerwonobrązowa, na starszych pniach i konarach łuszczy się płatami. Igły na górnej stronie są ciemnozielone i błyszczące, pod spodem jaśniejsze lub żółtawe, miękkie, rozłożone płasko (jedynie na pędach pionowych rosną dookoła). Jest dwupienny. Niepozorne kwiaty pojawiają się w kwietniu. Nasiona są jajowate, brązowawe, otoczone czerwoną, niedomkniętą na szczycie mięsistą osnówką. Sprawiają wrażenie owoców i tak są powszechnie określane.

Cis pospolity - odmiany

Liczne odmiany różnią się barwą igieł, pokrojem i siłą wzrostu:

  • 'Repandens' o ciemnozielonych igłąch jest niska i rozłożysta
  • a 'Fastigiaata' i 'Fastigiata Robusta' – wąskokolumnowe,
  • 'Fastigiata Aurea', 'Fastigiata Aureomarginata', 'David' mają pokrój kolumnowy i żółte igły (zwłaszcza na młodych pędach),
  • podobnie wybarwiona jest rozłożysta odmiana 'Summergold'.

Cis pospolity - uprawa

Cis pospolity dobrze czuje się w cieniu i półcieniu (dobrze znosi niedostatek światła), a jego odmiany akceptują stanowiska słoneczne. Rośnie na średnio żyznym, wilgotnym i wapiennym podłożu. Nie toleruje gleb suchych i podmokłych, oraz kwaśnych. Najlepiej czuje się w rejonach o łagodnym, wilgotnym klimacie, więc u nas w surowe zimy może przemarzać. Cisy rozmnaża się przez wysiew stratyfikowanych nasion lub ukorzeniając latem lub wczesną wiosną sadzonki pędowe, odrywane z piętką (kawałkiem drewna głównego pędu). Cis pospolity doskonale znosi cięcie i formowanie, wykorzystywany jest więc na żywopłoty oraz do tworzenia brył i rzeźb roślinnych.

Cis pospolity - zastosowanie

Cis pospolity regularnie cięty ładnie się zagęszcza, doskonale nadaje się więc na żywopłoty. Formuje się też z niego bryły i rozmaite figury.

Warto pamiętać, że wszystkie części cisa (z wyjątkiem czerwonych osnówek otaczających nasiona) są silnie trujące. Dlatego lepiej nie sadzić go w pobliżu miejsc, gdzie bawią się dzieci.

Tekst: Magdalena Niezabitowska-Krogulec
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.