Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

biota wschodnia 'Aurea Nana'= żywotnik wschodni 'Aurea Nana'

Biota wschodnia 'Aurea Nana'= Żywotnik wschodni 'Aurea Nana'

Sosna czarna 'Oregon Green'

Sosna czarna 'Oregon Green'

Świerk biały 'Laurin'

Świerk biały 'Laurin'

Jodła kaukaska

Jodła kaukaska

Iglaki
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Cis pospolity

Taxus baccata
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, nieregularny
Wysokość: do 15 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: owoców, liści/igieł
Opis:

Krajowe zimozielone drzewo lub krzew o początkowo stożkowatym, a później miotlastym pokroju. Egzemplarze rosnące w stanie naturalnym są w Polsce pod ochroną. To długowieczna roślina (może dożyć ponad 1000 lat). Przyrasta powoli, po 30 latach osiąga zaledwie 2,5 m wysokości. Doskonale znosi cięcie i formowanie. Ma ciemnozielone miękkie igły. Liczne odmiany różnią się barwą igieł, pokrojem i siłą wzrostu: 'Repandens' jest niska i rozłożysta, 'Fastigiata Aureomarginata' ma pokrój kolumnowy i żółte igły na młodych przyrostach pędów.

Najlepiej rośnie na średnio żyznym, wilgotnym i wapiennym podłożu. Nie toleruje gleb suchych i podmokłych. W surowe zimy może przemarzać. Wszystkie części cisa (z wyjątkiem czerwonych osnówek otaczających nasiona) są silnie trujące. Dlatego w pobliżu miejsc zabaw dzieci lepiej sadzić odmiany niezawiązujące owoców. (mn-k)

Galeria zdjęć:

  • Fot: Agnieszka Mike-Jeziorska
Tekst: Magdalena Niezabitowska-Krogulec
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.