Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Sosna czarna 'Green Bullet'

Sosna czarna 'Green Bullet'

Sosna górska ‘Benjamin’

Sosna górska ‘Benjamin’

Świerk biały 'Laurin'

Świerk biały 'Laurin'

Sosna gęstokwiatowa 'Golden Ghost'

Sosna gęstokwiatowa 'Golden Ghost'

Iglaki

lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Cis pospolity

Taxus baccata
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, nieregularny
Wysokość: do 15 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: owoców, liści/igieł

Opis:

Krajowe zimozielone drzewo lub krzew o początkowo stożkowatym, a później miotlastym pokroju. Egzemplarze rosnące w stanie naturalnym są w Polsce pod ochroną. To długowieczna roślina (może dożyć ponad 1000 lat). Przyrasta powoli, po 30 latach osiąga zaledwie 2,5 m wysokości. Doskonale znosi cięcie i formowanie. Ma ciemnozielone miękkie igły. Liczne odmiany różnią się barwą igieł, pokrojem i siłą wzrostu: 'Repandens' jest niska i rozłożysta, 'Fastigiata Aureomarginata' ma pokrój kolumnowy i żółte igły na młodych przyrostach pędów.

Najlepiej rośnie na średnio żyznym, wilgotnym i wapiennym podłożu. Nie toleruje gleb suchych i podmokłych. W surowe zimy może przemarzać. Wszystkie części cisa (z wyjątkiem czerwonych osnówek otaczających nasiona) są silnie trujące. Dlatego w pobliżu miejsc zabaw dzieci lepiej sadzić odmiany niezawiązujące owoców. (mn-k)

Galeria zdjęć:

  • Fot: Agnieszka Mike-Jeziorska
Tekst: Magdalena Niezabitowska-Krogulec
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.