Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

jałowiec pospolity

Jałowiec pospolity

Sosna górska (kosodrzewina) 'Hnizdo'

Sosna górska (kosodrzewina) 'Hnizdo'

cyprysik Lawsona ‘Alumii’

Cyprysik Lawsona ‘Alumii’

Głowocis japoński

Głowocis japoński

Iglaki
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Araukaria chilijska = igława chilijska

Araucaria araucana
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: średnio
Pokrój: stożkowaty
Wysokość: 10 m - 12 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Araukaria chilijska to gatunek drzewa nagonasiennego z rodziny araukariowatych (Araucaraceae). Pochodzi z Ameryki Południowej (z andyjskich terenów Chile i Argentyny). Do Europy została sprowadzona w XVIII wieku. Twarde drewno araukarii chilijskiej wykorzystywane jest m.in. w budownictwie okrętowym.

>>Przeczytaj też: Araukaria – gatunki, pielęgnacja, uprawa w domu. Czy można araukarię uprawiać w ogrodzie?

Araukaria chilijska – opis

Araukaria chilijska rośnie wolno, każdego roku tworzy tylko jeden okółek gałęzi. Ma stożkowaty pokrój (u starszych egzemplarzy korona rozrasta się wszerz, tracąc stożkowy kształt, a dolne gałęzie opadają odsłaniając mocny pień). Dorasta do 10–12 m wysokości (w środowisku naturalnym nawet do 50 m). Średnica korony wynosi około 6 m.
Liście araukarii chilijskiej są skórzaste, trójkątnego kształtu, gęsto osadzone na pędach.
Jest gatunkiem dwupiennym: na osobnych roślinach pojawiają się szyszki męskie i szyszki żeńskie. Nasiona powstają wyłącznie w żeńskich szyszkach – są one okrągłe, średnicy 12–20 cm, tworzą się na wyższych gałęziach, do dojrzenia potrzebują 2–3 lat. Dojrzewające w szyszkach nasiona są smaczne i pożywne. Araukaria jest rośliną wiatropylną.

Araukaria chilijska – uprawa i pielęgnacja

Araukaria chilijska wymaga stanowiska słonecznego i osłoniętego od wiatrów. Podłoże dla araukarii powinno być wilgotne, ale bardzo dobrze zdrenowane.
Od wczesnej wiosny do końca okresu wegetacyjnego araukarię należy systematycznie i dość intensywnie podlewać. Co jakiś czas warto zasilić ją nawozem do iglaków.

W naszych warunkach klimatycznych araukaria chilijska często przemarza (przy temperaturze -15 st. C, starsze egzemplarze wytrzymują do -20 st. C). Najłatwiej z zimowymi warunkami poradzą sobie egzemplarze rosnące na terenach nadmorskich, gdzie klimat jest łagodniejszy. Warto drzewo okryć na zimę obsypując ziemię wokół niego około 5-centymetrową warstwą kory oraz owijając część nadziemną kilkoma warstwami agrowłókniny i otaczamy słomianą matą. Alternatywnym rozwiązaniem jest uprawa araukarii chilijskiej w pojemniku wstawianym na zimę do widnego, chłodnego pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem. Taka uprawa staje się jednak kłopotliwa w przypadku starszych, coraz większych egzemplarzy.

>>Poznaj też araukarię wyniosłą

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.