Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Wiąz holenderski 'Wredei'

Wiąz holenderski 'Wredei'

Buk pospolity 'Atropunicea'

Buk pospolity 'Atropunicea'

Brzoza brodawkowata 'Tristis'

Brzoza brodawkowata 'Tristis' = Brzoza biała 'Tristis'

klon orientalia 'Minorient'

Klon ORIENTALIA® 'Minorient'

Drzewa liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Wierzba biała 'Tristis'

Salix alba 'Tristis'
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: dużo
Pokrój: zwisający
Wysokość: do 20 m
Barwa liści/igieł: srebrzysta
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: pędów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Wierzba biała 'Tristis' to odmiana naszej krajowej wierzby białej, należącej do rodziny wierzbowatych (Salicaceae). Gatunek rośnie dziko w Europie, Azji i północnych rejonach Afryki.

>>Przeczytaj też: Wierzby - gatunki i zastosowanie

Wierzba biała 'Tristis' - wierzba płacząca

Wierzba biała 'Tristis' ma malowniczą, szeroką i gęstą koronę z gałęziami wyrastającymi z niskiego grubego pnia. Rośnie szybko, dorasta do 20 m wysokości. Drewno ma kruche, więc u starszych okazów konary często ulegają wyłamaniu. Młodsze pędy są żółtozielone lub żółtopomarańczowe, wiotkie, u starszych okazów zwisają aż do ziemi. Nadają drzewu smętny, nostalgiczny charakter – stąd popularna nazwa "wierzba płacząca". Wierzba biała ma długie wąskie (lancetowate) liście, srebrzyste, od spodu jaśniejsze. Kwiaty – tzw. kotki – ukazują się wiosną (w marcu i kwietniu), tuż po pojawieniu się pierwszych liści. Roślina miododajna.

>>Przeczytaj też: Wierzba – właściwości lecznicze i zastosowanie produktów z wierzby

Wierzba biała 'Tristis' - uprawa

Wierzba biała 'Tristis' jest mało wymagająca co do gleby, ale najlepiej rośnie na żyznych, próchnicznych i wilgotnych podłożach w pobliżu wody. Jest odporna na mróz. Dobrze znosi przycinanie. Pędy bardzo łatwo się ukorzeniają.

Wierzba biała 'Tristis' – zastosowanie

Jest dużym drzewem, które do dobrego rozwoju potrzebuje przestrzeni. Najlepiej, gdy rośnie na rozległym trawniku lub nad wodą - wtedy jej walory mogą być pełni wyeksponowane. Nie nadaje się do małych ogrodów.

Poznaj inne wierzby:

 

 

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.