Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Grab pospolity

Grab pospolity

Morwa biała 'Pendula'

Morwa biała ‘Pendula’

Czeremcha wirginijska

Czeremcha wirginijska

Acer saccharinum

Klon srebrzysty

Drzewa liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska

Wiąz holenderski 'Wredei'

Ulmus x hollandica 'Wredei'
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: odwrotnie stożkowaty
Wysokość: 3 m - 4 m
Barwa liści/igieł: złotożółta
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Wiąz holenderski – opis

Wiąz holenderski 'Wredei' jest wolno rosnącym drzewem o wąskim, odwrotnie stożkowatym pokroju (tzn. rozszerzającym się ku górze). Pędy tej odmiany wiązu rosną prawie pionowo w górę, przyrastając około 15 cm rocznie. Wiąz drzewo liściaste po 10 latach drzewo dorasta do 3-4 m wysokości i 2-3 m szerokości korony, a starsze rośliny osiągają 6-8 m wysokości i 3-4 m szerokości.

Wiąz liście

Wiąz holenderski 'Wredei' ze względu na kolor liści, często jest potocznie nazywany żółtym wiązem holenderskim. Młode liście wiązu holenderskiego 'Wredei' mają złotożółty kolor, który z czasem staje się coraz bardziej zielonożółty. Kształt liści jest szerokoeliptyczny, a brzeg blaszki piłkowany.

Wiąz drzewo

Wiąz holenderski 'Wredei' nie ma wysokich wymagań co do gleby, dobrze będzie rósł praktycznie w każdej ziemi ogrodowej, jednak najlepiej w glebie żyznej, średnio wilgotnej i przepuszczalnej. Wiąz holenderski 'Wredei' jest odporny na suszę, wymaga stanowiska półcienistego lub słonecznego, jednak w bardzo intensywnym słońcu żółte liście mogą ulegać poparzeniu i zasychać, dlatego ważne jest regularne podlewanie drzew rosnących na słońcu.

 

>>Przeczytaj też: Wiąz holenderski 'Wredei': brązowe i zwinięte liście


Wiąz kolumnowy w ogrodzie

Wiąz holenderski 'Wredei' ze względu na swoje rozmiary i wyjątkową dekoracyjność, idealnie nadaje się do sadzenia w małych ogrodach przydomowych, zwłaszcza w nasadzeniach z innymi drzewami o kontrastujących liściach (np. ciemnozielonych lub purpurowych). zabezpieczenia.

 

>>Przeczytaj też: Drzewa w małym ogrodzie: dlaczego warto je sadzić, jakie gatunki wybrać

 

Wiąz Wredei w pojemnikach

Drzewo wiąz holenderski 'Wredei' nadaje się także do uprawy w pojemnikach. Cięcie nie jest wskazane, gdyż wiązy słabo odrastają i są podatne na infekcje grzybowe. Wiąz holenderski 'Wredei' jest odporny na mróz, jednak młode egzemplarze oraz rośliny rosnące w doniczkach wymagają zabezpieczenia.

Poznaj inne drzewa o pokroju kolumnowym:


Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.