Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Wiśnia osobliwa 'Umbraculifera'

Wiśnia osobliwa 'Umbraculifera'

Jarząb pospolity 'Fastigiata'

Jarząb pospolity 'Fastigiata'

Lipa holenderska 'Wratislaviensis'

Lipa holenderska 'Wratislaviensis'

Brzoza brodawkowata 'Dalecarlica'

Brzoza brodawkowata 'Crispa' = 'Lancinata' = 'Dalecarlica'

Drzewa liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Tulipanowiec amerykański ‘Aureomarginatum’

Liriodendron tulipifera ‘Aureomarginatum’
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: szerokostożkowy
Wysokość: 20 m - 30 m
Barwa liści/igieł: zielono-kremowa
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: zielono-żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Tulipanowiec amerykański ‘Aureomarginatum’ to drzewo liściaste z rodziny magnoliowatych (Magnoliaceae). Odmiana ta funkcjonuje jednocześnie pod handlową nazwą MAJECTIC BEAUTY. To duże, szybko rosnące drzewo, po kilkudziesięciu latach osiąga ponad 20 m wysokości i około 15 m średnicy korony, która w młodym wieku jest piramidalna, w starszym – regularna i szeroka. Korona jest zbudowana z grubych, niezbyt licznych konarów, w dolnej części ustawionych niemal poziomo, w górnej – ukośnie wzniesionych. Gałęzie są silnie ulistnione, dlatego po rozwinięciu liści drzewo staje się gęste i daje głęboki cień. Pień jest zwykle pojedynczy, dość gruby, prosty i pokryty głęboko bruzdowana korą barwy szarobrunatnej.
Liście tulipanowca amerykańskiego mają długie (do 10 cm) ogonki liściowe oraz charakterystyczne blaszki długości około 15 cm i podobnej szerokości, o ostrych klapach bocznych (najczęściej 4), klinowato wyciętym wierzchołku i zaokrąglonej lub płytko sercowatej nasadzie.
Tulipanowiec amerykański ‘Aureomarginatum’ ma liście pstre z zielonym środkiem i nieregularnie kremowych brzegach. Jesienią liście przebarwiają się na kremowo-żółty kolor, na zimę opadają.
Tulipanowiec amerykański ma oryginalne kwiaty, które niestety nie są zbyt widoczne, bo ukryte wśród liści. Ukazują się na roślinie na przełomie czerwca i lipca, mają kształt podobny do tulipanów (stąd nazwa gatunku). Kwiaty są dość duże (średnicy około 5 cm), osadzone pojedynczo na końcach pędów, złożone z 3 zielonkawych działek kielicha i 6 żółtawozielonych, wyprostowanych płatków korony, na wierzchołkach odgiętych nieco na zewnątrz. We wnętrzu kwiatu, w pobliżu nasady płatków występują pomarańczowoceglaste plamy (po jednej na każdym płatku), tworząc wewnątrz kielicha kwiatowego szeroką wstęgę. Kwiaty są obupłciowe.
Tulipanowiec amerykański ‘Aureomarginatum’ wchodzi w okres kwitnienia znacznie wcześniej niż gatunek – mogą już zakwitać kilkuletnie drzewa w szkółkach. Po zapyleniu przez owady i zapłodnieniu, tworzą się początkowo zielone, szyszkowate kwiatostany, długości około 6 cm, które długo utrzymują się na pędach, a zimą lub wiosną rozpadają się na wąskie, brązowe skrzydlaki (większość z nich jest płonna i nie kiełkuje).
Tulipanowiec amerykański ‘Aureomarginatum’ wymaga gleb żyznych, próchniczych, przepuszczalnych, dostatecznie wilgotnych, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Nie znosi gleb wapiennych (o odczynie zasadowym), suchych ani podmokłych. Najlepiej rośnie i kwitnie w miejscach nasłonecznionych lub w lekkim półcieniu. Choć w naszych warunkach klimatycznych tulipanowiec jest całkowicie odporny na mróz, to młode okazy w szczególnie mroźne zimy mogą przemarzać, dlatego przez pierwszych kilka lat warto okręcać pnie najmłodszych drzew, np. agrowłókniną, chochołami ze słomy lub tekturą falistą, a ich podstawy kopczykować kompostem, korą, trocinami czy suchymi liśćmi.. Strefa mrozoodporności 4.

Tulipanowiec amerykański ‘Aureomarginatum’ to typowa roślina soliterowa, stosowana do sadzenia pojedynczo w szczególnie eksponowanych miejscach. Najpiękniej wygląda na dużych trawnikach, gdzie jego korona swobodnie się rozrasta, jest nisko ugałęziona i szeroka. Nadaje się do dużych ogrodów przydomowych oraz do zieleni publicznej (do sadzenia w osiedlach i w parkach).
Tulipanowiec amerykański ‘Aureomarginatum’ może być rozmnażany wyłącznie wegetatywnie, przez późnozimowe lub wczesnowiosenne szczepienie pędów odmiany na siewkach tulipanowca amerykańskiego (gatunku). Tak rozmnażane drzewa szybko wchodzą w okres kwitnienia (pod warunkiem, że pędy odmiany wykorzystane do szczepienia pobrano z kwitnącego już egzemplarza).

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.