Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Klon czerwony 'Scanlon'

Klon czerwony ‘Scanlon’

lipa holenderska 'Pallida'

Lipa holenderska 'Pallida'

Klon polny 'Nanum'

Klon polny 'Nanum'

Platan klonolistny

Platan klonolistny

Drzewa liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Śliwa wiśniowa ‘Pissardii’ = ‘Atropurpurea’

Prunus cerasifera ‘Pissardii’ = ‘Atropurpurea’ = Prunus pissardii
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: do 5 m
Barwa liści/igieł: czerwona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Śliwa wiśniowa ‘Pissardii’ to dość popularna odmiana drzewa liściastego z rodziny różowatych (Rosaceae).

Śliwa wiśniowa 'Pissardii'

Śliwa wiśniowa 'Pissardii' rośnie dość silnie, choć słabiej niż gatunek i tworzy niezbyt wysokie, gęste, wielopniowe drzewo o owalnej koronie, osiągające 5 m wysokości i około 3 m szerokości. Ma ciemnowiśniowe, często cierniste pędy, które z czasem pokrywają się ciemną korą. Liście są eliptyczne, około 5 cm długości, drobne, piłkowane. Wierzchnia część blaszki liściowej błyszcząca i naga, spodnia – owłosiona delikatnie wzdłuż nerwu głównego. Liście przez cały sezon są ciemnoczerwone (starsze – brunatnoczerwone), na zimę opadają.

>>Przeczytaj też: Śliwy ozdobne – najpopularniejsze gatunki i odmiany ozdobnych śliw do ogrodu

Śliwa wiśniowa ‘Pissardii’ jest szczepiona na podkładce z ałyczy (Prunus cerasifera). Podkładka często przerasta i zagłusza odmianę szlachetną, dlatego należy regularnie kontrolować i usuwać pędy odrastające z podkładki. Roślina może być rozmnażana wyłącznie wegetatywnie, przez szczepienie lub okulizację na podkładkach z ałyczy.

Śliwa wiśniowa 'Pissardii' - kwiaty i owoce

Śliwa wiśniowa ‘Pissardii’ zakwita obficie już w kwietniu, przed rozwojem liści. Kwiaty są pojedyncze, średnicy do 2,5 cm. Owoce to okrągłe, drobne, ciemnoczerwone, soczyste owoce na cienkich, krótkich szypułkach, dojrzewają w sierpniu. Zazwyczaj jest ich mało i są praktycznie niewidoczne pośród liści.

Śliwa wiśniowa ‘Pissardii’ jest odporna na okresową suszę i warunki miejskie. Może rosnąć na słabszych glebach, ale najlepiej rośnie i kwitnie na żyznych, próchniczych, lekko wilgotnych, przepuszczalnych, luźnych glebach o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Średnio odporna na mróz – podczas wyjątkowo surowych zim może przemarzać. Strefa mrozoodporności 5a.

>>Przeczytaj też: Rajskie jabłonie: polecane gatunki i odmiany ozdobnych jabłoni do ogrodu

Śliwa ozdobna

Śliwa wiśniowa ‘Pissardii’ to jedno z najpiękniejszych czerwonolistnych drzew sadzonych w zieleni miejskiej, ogrodach przydomowych i parkach. Świetnie wygląda zarówno jako soliter, jak i w zestawieniu z innymi drzewami i krzewami o kontrastowym zabarwieniu liści. Może być również sadzona w szpalerach i jako formowane żywopłoty (doskonale znosi cięcie).

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.