Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

klon tatarski 'Hot Wings'

Klon tatarski 'Hot Wings'

Dąb czerwony

Dąb czerwony

Dawidia chińska

Dawidia chińska

Brzoza brodawkowata 'Dalecarlica'

Brzoza brodawkowata 'Crispa' = 'Lancinata' = 'Dalecarlica'

Drzewa liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Paulownia puszysta

Paulownia tomentosa
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: parasolowaty, wzniesiony, luźny
Wysokość: 10 m - 15 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Paulownia puszysta pochodzi z Chi. W Polsce jest stosunkowo mało znana, uprawiana jest wyłącznie w cieplejszych rejonach naszego kraju. Należy do rodziny paulowniowatych (Paulowniaceae). Znana jest też jako cesarskie drzewko szczęścia bądź paulownia cesarska.

Paulownia puszysta - opis

Paulownia puszysta to nieduże drzewo o zwartym, parasolowatym pokroju. W naturalnych warunkach dorasta do 20 m, u nas maksymalnie do 10-15 m. Korona paulowni jest dość szeroka, pędy kruche i w młodości mocno owłosione. Liście są owłosione, zielone, pojedyncze, szeroko-jajowate (u nasady sercowate, na wierzchołku zaostrzone), osadzone na długich ogonkach.
Paulownia kwitnie od maja do lipca. Kwiaty są rurkowate, zebrane w grona, jasnofioletowe lub niebieskie. Właśnie dzięki kwiatom drzewo jest takie dekoracyjne. W Polsce uznawane jest za jedno z najpiękniejszych drzew ozdobnych. Jednak w naszym klimacie trudno uzyskać dużą liczbę kwiatów na drzewie. Owoce pojawiają się we wrześniu. Są to duże, zdrewniałe torebki o jajowatym kształcie. Wewnątrz nich znajdują się drobne nasiona zaopatrzone w skrzydełka.

Paulownia puszysta - warunki uprawy

Paulownia puszysta nie jest trudna w uprawie, choć niestety pąki kwiatowe często przemarzają i w naszym klimacie roślina rzadko zakwita. Roślina preferuje miejsca słoneczne, bez przeciągów. Gleba powinna być żyzna, przewiewna i umiarkowanie wilgotna, o odczynie obojętnym. Paulownia radzi sobie także na podłożach mniej żyznych. Drzewo jest wyjątkowo wrażliwe na przymrozki. Bardzo często pąki kwiatowe przemarzają. Roślina jest za to dość tolerancyjna na suszę i warunki miejskie.

Paulownia puszysta - pielęgnacja

W naszym klimacie cesarskie drzewko szczęścia bezwzględnie wymaga okrywania na zimę. Dobrze znosi cięcie, dlatego znakomicie nadaje się do małych ogrodów. Rozmnaża się przez nasiona lub odrosty korzeniowe.

Paulownia puszysta - zastosowanie

Paulownia puszysta to wyjątkowo ozdobne drzewo, które najlepiej w ogrodach przydomowych prezentuje się jako soliter. Ze względu na nieduże rozmiary z powodzeniem można paulownię uprawiać w pojemnikach ustawianych na balkonach bądź tarasach.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.