Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Jesion wyniosły 'Pendula'

Jesion wyniosły 'Pendula'

Klon jesionolistny 'Variegatum'

Klon jesionolistny 'Variegatum'

Klon kłosowy

Klon kłosowy

Klon jesionolistny 'Odessanum'

Klon jesionolistny 'Odessanum'

Drzewa liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Parocja perska

Parrotia persica
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty, krzaczasty
Wysokość: do 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: I - III
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Parocja perska to niewielkie drzewo należące do rodziny oczarowatych (Hamamelidaceae). W środowisku naturalnym parocja perska rośnie na kontynencie azjatyckim.
Parocja perska nazywana jest „żelaznym drzewem”. W ogrodzie dorasta zwykle do 5 m wysokości, rośnie bardzo wolno. Ma szeroką, rozłożystą koronę, z pokroju przypomina krzewy (wytwarza dużą liczbę pni). Kora u starszych okazów łuszczy się. Liście parocji perskiej są owalne, lekko pomarszczone. Jesienią intensywnie przebarwiają się na żółto, pomarańczowo i czerwono.
Kwiaty parocji perskiej pojawiają się jeszcze zimą, przed wykształceniem liści (podobnie jak u oczarów), są czerwone, obupłciowe i nie mają okwiatu. Owocem parocji jest pękająca torebka.

Parocja perska najlepiej rośnie w słonecznych lub lekko zacienionych miejscach. Optymalne dla parocji podłoże jest żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, o odczynie lekko kwaśnym lub kwaśnym. Drzewa sadzi się jesienią lub wiosną. Młode okazy wymagają regularnego podlewania, starsze podlewa się rzadziej - w miarę potrzeby. Parocja jest odporna na choroby i szkodniki. Dobrze reaguje na cięcie. Nie jest w pełni mrozoodporna, dlatego przed nadejściem mrozów wymaga okrycia oraz ściółkowania (lub usypania kopczyka).

Parocję perską można sadzić w ogrodzie pojedynczo lub w kompozycji z krzewami lub niewysokimi drzewami. Interesująco wygląda z połączeniu z iglakami.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.