Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Wiśnia piłkowana 'Amanogawa'

Wiśnia piłkowana 'Amanogawa'

Kasztanowiec czerwony 'Briotii'

Kasztanowiec czerwony 'Briotii'

Robinia akacjowa 'Frisia'

Robinia akacjowa 'Frisia'

Jabłoń 'Ola'

Jabłoń 'Ola'

Drzewa liściaste
lista roślin
fot: Piotr Gorączko

Parczelina trójlistkowa

Ptelea trifoliata
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty
Wysokość: do 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: zielona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Parczelina trójlistkowa występuje na wschodzie Ameryki Północnej. Ma postać rozłożystego krzewu lub małego drzewa o szerokiej koronie często osadzonej na kilku pniach. Malowniczy pokrój sprawia, że parczelina ładnie wygląda posadzona jako soliter. Najlepiej oglądać ją z pewnej odległości. Ciemnozielone liście jesienią przebarwiają się na żółto. Drobne, zielonkawe kwiaty, zebrane w duże kwiatostany nie są szczególnie dekoracyjne. Ozdobne są natomiast suche zielonkawe owoce, które przypominają płaskie pergaminowe krążki. Są one zebrane w kuliste owocostany i długo utrzymują się na roślinie.

Parczelina trójlistkowa ma małe wymagania siedliskowe. Dobrze rośnie w przeciętnej przepuszczalnej glebie, jest odporna na mróz, nieźle znosi suszę. Uprawiana jest też odmiana o żółtych liściach. (eb-g)

Tekst: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.