Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Platan klonolistny

Platan klonolistny

Klon jesionolistny 'Odessanum'

Klon jesionolistny 'Odessanum'

Dereń pagodowy

Dereń pagodowy

Lipa holenderska 'Wratislaviensis'

Lipa holenderska 'Wratislaviensis'

Drzewa liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Olsza czarna

Alnus glutinosa
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty, szerokostożkowy
Wysokość: 200 m
Barwa liści/igieł: ciemnozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Olsza czarna rośnie w Europie do Kaukazu i Syberii, a także w północnej Afryce. W Polsce występuje dziko w miejscach wilgotnych, okresowo zalewanych: w łęgach i olszynach. Nazywana jest też olchą.

Olsza czarna – opis

Olsza czarna to wyniosłe drzewo dorastające do 25 m wysokości. Jej korona ma dość luźną strukturę, jest stożkowata. Pień strzelisty wyraźnie zarysowany aż do wierzchołka. Kora niemal czarna, drobno się łuszczy Liście wąskie u nasady, zaokrąglone lub wcięte na szczycie, pozostają na drzewie ciemnozielone aż do mrozów. Młode pędy i rozwijające się liście – lepkie.

Kwiaty olszy czarnej są rozdzielnopłciowe: pręcikowe w przewisających baziach, słupkowe w kwiatostanach przypominających małe szyszeczki. Kwitnie przed rozwojem liści. Owoce – drobne orzeszki dojrzewają w drewniejących owocostanach ("szyszeczkach"), które pozostają na drzewie przez kilka lat. Po ścięciu tworzy odrosty. Drewno ma barwę pomarańczową.

Olsza czarna – uprawa

Najlepsze dla olszy czarnej jest stanowisko półcieniste, ale drzewo może rosnąć także w słońcu, pod warunkiem, ze gleba będzie wilgotna (olsza źle znosi suszę). Podłoże powinno mieć odczyn obojętny do lekko kwaśnego.
Rozmnaża się ją przez nasiona wysiewane wczesną wiosną, a odmiany przez odkłady.

Olsza czarna – zastosowanie

Efektowne drzewo do naturalistycznych ogrodów położonych nad wodą lub w terenie  podmokłym. Dobrze czuje się w skupinach z kaliną, czeremchą, wierzbami, topolami, jesionami.

Olsza czarna – odmiany

W ofercie szkółkarskiej jest wiele efektownych odmian. Najcenniejsze to:

  • 'Imperialis' to wolno rosnące drzewo o luźnej koronie. Dorasta do 12 m wysokości, ma głęboko powcinane liście, przypominające kształtem liście dębu błotnego.
  • 'Incisa'  jest niewielkim, wolno rosnącym krzewem o szerokoeliptycznej koronie. dorastającym do 4 m wysokości. Liście są drobne, owalne, powcinane, z wierzchu błyszczące, ciemnozielone, dołem jaśniejsze.
  • 'Aurea' ma żółte liście i pomarańczowe młode pędy. Latem liście stają się żółtozielone.
  • 'Pyramidalis' wyróżnia się wąskim pokrojem i zwartą strykturą korony. Liście mniejsze niż u typu, ciemnozielone i błyszczące.
  • 'Laciniata' to także odmiana strzępolistna. Jej  Liście przypominają liście dębu czerwonego. Dorasta do 25 m wysokości.

Tekst: Anna Skórkowska
Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.