Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Oliwnik wąskolistny

Elaeagnus angustifolia
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: zwisający, nieregularny
Wysokość: 3 m - 5 m
Barwa liści/igieł: szara
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: szara, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Oliwnik wąskolistny to drzewo liściaste z rodziny oliwnikowatych Elaeagnaceae. Dorasta do 3–5 m wysokości, ma nieregularny pokrój, zwisające gałęzie i zazwyczaj krzywy pień. Liście są wąskie, lancetowate – młode – białe, starsze – srebrzystoszarozielone, późno opadają.

Oliwnik wąskolistny kwitnie w czerwcu, kwiaty są wewnątrz żółte, z zewnątrz srebrzystoszare, mocno i przyjemnie pachnące, miododajne. Żółte owoce pojawiają się w październiku i długo utrzymują się na roślinie.

Oliwnik lubi miejsca słoneczne i suche, gleba powinna mieć odczyn zasadowy. Jest mało wymagający, odporny na zanieczyszczenia powietrza (polecany do miast i rekultywacji terenów przemysłowych), dodatkowo wytrzymały na mrozy i bardzo wytrzymały na suszę.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.