Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Klon zielonokory

Acer tegmentosum
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty, wzniesiony
Wysokość: 10 m - 12 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: zielono-zielona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Klon zielonokory pochodzi z Azji, gdzie znajdują się jego naturalne stanowiska. W Polsce jest mało znany i rzadko uprawiany, można go spotkać głównie w arboretum albo w ogrodach botanicznych. Jednak warto rozpowszechnić znajomość tego drzewa, gdyż jest łatwe w uprawie i doskonale nadaje się do naszego klimatu. Należy do rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae).

Klon zielonokory - opis

Klon zielonokory to drzewo liściaste o wzniesionym pokroju i rozłożystej koronie. Osiąga 10-12 m wysokości i do 8 m szerokości, jednak w naszym kraju maksymalnie dorasta do 6-9 m wysokości. Nazwa gatunkowa wzięła się od bardzo charakterystycznej kory drzewa: zielonej z białymi prążkami, przez całą długość kory. Liście są dość duże, 5-klapowe, silnie unerwione, zielone, błyszczące. Latem liście tracą swój połysk i stają się matowe, a jesienią przebarwiają się na żółto. Końcówki klap liściowych są zaostrzone, a brzegi liścia lekko piłkowane.
Okres kwitnienia przypada najczęściej w czerwcu. Kwiaty zebrane są w długie zwisające groniaste kwiatostany, w kolorze białozielonym. Latem na drzewie pojawiają się owoce - skrzydlaki, wewnątrz których znajdują się nasiona.

>>Przeczytaj też: Jakie wybrać drzewa i krzewy do ogrodu

Klon zielonokory - warunki uprawy

Klon zielonokory jest łatwy w uprawie. Preferuje miejsca półcieniste, może rosnąć w słońcu, jednak wtedy nie zapominajmy o jego regularnym podlewaniu, zawłaszcza w okresach suszy. Ważne aby podłoże było żyzne, przewiewne i wilgotne. Drzewo jest odporne na niskie temperatury.

Klon zielonokory - pielęgnacja

Klon zielonokory nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Raz na jakiś czas warto dokonać cięcia fitosanitarnego. Z racji tego, że drzewo lubi wilgotne podłoże, nie zapominajmy o regularnym podlewaniu. Nie wymaga nawożenia. Rozmnaża się z nasion, jednak w warunkach amatorskich jest to proces dość skomplikowany. Najczęściej kupowane są gotowe sadzonki.

Klon zielonokory - zastosowanie

Klon zielonokory uznawany jest za jeden z najpiękniejszych klonów. Idealnie sprawdza się w szpalerach. Może rosnąć w grupie z innymi gatunkami klonu. Dzięki ozdobnej korze drzewo jest atrakcyjne przez cały rok, nawet zimą, gdy zupełnie jest pozbawione liści. Polecane jest do ogrodów w stylu egzotycznym. Można je z powodzeniem sadzić w sąsiedztwie rzek i na terenach dość podmokłych. Doskonałe do sadzenia przy oczku wodnym.

Poznaj inne gatunki klonów:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.