Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

lipa drobnolistna 'Green Globe'

Lipa drobnolistna 'Green Globe'

Śliwa wiśniowa ‘Pissardii’

Śliwa wiśniowa ‘Pissardii’ = ‘Atropurpurea’

Brzoza pożyteczna 'Doorenbos'

Brzoza pożyteczna 'Doorenbos'

Brzoza brodawkowata

Brzoza brodawkowata = Brzoza biała

Drzewa liściaste
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Klon pospolity 'Paldiski'

Acer platanoides 'Paldiski'
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany, owalny
Wysokość: 10 m - 12 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
  • -
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Klon pospolity 'Paldiski' to odmiana klonu, którego roślina mateczna została znaleziona w Estonii, w miejscowości Paldiski (stąd nazwa). Do handlu wprowadzona w Estonii, na początku XXI wieku.

Klon pospolity 'Paldiski' to dość silnie rosnące drzewo liściaste (choć wzrost jest nieco słabszy niż w przypadku gatunku), o owalnym pokroju korony i silnie powcinanych, głęboko klapowanych - zielonych liściach sezonowych, opadających na zimę, które jesienią przebarwiaja sie na kolor żółtopomarańczowy. Osiąga powyżej 10m wysokości. Szczególnie interesujący efekt z bliska. Z większej odległości, drzewo o delikatnym, ażurowym pokroju. Żólte, dekoracyjne kwiaty, zebrane w kwiatostany, pojawiają się na roślinie wczesną wiosną, a jesienią przekształcają się w dekoracyjne 'skrzydlaki'.

Klon pospolity 'Paldiski' nie ma specjalnych wymagań siedliskowych. Urośnie na każdej, przeciętnej glebie, o średniej wilgotności, lubi za to stanowiska słoneczne. Jest również bardzo odporny na mróz, więc bez problemu powinien wytrzymywać nasze, nawet najsurowsze zimy. Strefa mrozoodporności 4.

Ze względu na brak większych wymagań, roślina ta doskonale nadaje się do zieleni publicznej, parków i większych ogrodów. Doskonale sprawdza się zarówno jako soliter, jak i w kompozycjach roślinnych.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.