Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Lipa holenderska 'Euchlora'

Lipa holenderska 'Euchlora' = lipa europejska 'Euchlora' = lipa krymska

lipa drobnolistna

Lipa drobnolistna

Klon pospolity 'Globosum'

Klon pospolity 'Globosum'

Tulipanowiec amerykański 'Aureomarginatum'

Tulipanowiec amerykański ‘Aureomarginatum’

Drzewa liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Klon polny

Acer campestre
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: kulisty, zwarty
Wysokość: 15 m - 20 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółto-zielona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Klon polny to drzewo, które można spotkać w Europie, na Kaukazie i w Azji Mniejszej. W Polsce jest popularny, zwłaszcza w dolinie Wisły, na Górnym Śląsku, w Wielkopolsce i na Kujawach. Należy do rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae).

>>Przeczytaj też: Klony ozdobne - gatunki polecane do ogrodów: gdzie sadzić, warunki uprawy, jak pielęgnować

Klon polny - opis

Klon polny to drzewo liściaste o okrągłym i lekko rozłożystym pokroju. Zaliczany jest do drzew krótkowiecznych, żyje od 80 do 150 lat. Osiąga od 15 do 20 m wysokości. Tworzy płytki system korzeniowy. Pędy są silnie rozgałęzione. Liście zielone, naprzeciwległe, 3-5-klapowe, mogą być karbowane lub powcinane. Wierzchnia strona blaszki liściowej jest lśniąca i ciemniejsza niż spód, który jest matowy. Na młodych liściach pojawiają się włoski, które znikają po pewnym czasie - u dorosłych osobników można je zaobserwować tylko w kątach nerwów. Liście klonu polnego jesienią przebarwiają się na kolor żółty. Kwiaty pojawiają się na roślinie w maju. Mają kolor żółtozielony, zebrane są w baldachy. Owocem jest oskrzydlony i owłosiony orzech, który pojawia się na roślinie w okolicach września. Owoce klonów potocznie zwane są "noskami". W momencie maksymalnej dojrzałości owoce rozpadają się.
Klon polny jest silnie miododajny.

>>Przeczytaj też: Jakie wybrać drzewa i krzewy do ogrodu

Klon polny - warunki uprawy i pielęgnacja

Klon polny lubi miejsca słoneczne lub delikatnie zacienione. Podłoże powinno być żyzne, śwież, przewiewne i umiarkowanie wilgotne. Lekko zasadowe pH podłoża zwiększa tempo wzrostu rośliny, które z zasady nie jest duże. Klon polny akceptuje każde podłoże, z wykluczeniem bardzo mokrego i zupełnie zacienionego. Drzewo jest odporne na niskie temperatury, a także na choroby i szkodniki.

Klon polny bardzo dobrze znosi cięcie, z powodzeniem możemy formować go na dowolny kształt. Należy regularnie go podlewać, zwłaszcza młode okazy. Roślina nie wymaga nawożenia.

Klon polny - zastosowanie

Klon polny dobrze prezentuje się zarówno jako roślina parkowa, jak i w ogrodzie przydomowym.  Dzięki temu, że dość wolno rośnie i tworzy zwarty pokrój, sprawdzi się nawet przy wąskich ulicach. Można go wykorzystać również na formowane żywopłoty.

Poznaj inne gatunki klonów:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.