Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Jarząb szwedzki

Jarząb szwedzki

Dąb szypułkowy 'Concordia'

Dąb szypułkowy 'Concordia'

Robinia akacjowa 'Frisia'

Robinia akacjowa 'Frisia'

Klon zielonokory

Klon zielonokory

Drzewa liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Klon polny

Acer campestre
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: kulisty, zwarty
Wysokość: 15 m - 20 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółto-zielona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Klon polny to drzewo, które można spotkać w Europie, na Kaukazie i w Azji Mniejszej. W Polsce jest popularny, zwłaszcza w dolinie Wisły, na Górnym Śląsku, w Wielkopolsce i na Kujawach. Należy do rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae).

>>Przeczytaj też: Klony ozdobne - gatunki polecane do ogrodów: gdzie sadzić, warunki uprawy, jak pielęgnować

Klon polny - opis

Klon polny to drzewo liściaste o okrągłym i lekko rozłożystym pokroju. Zaliczany jest do drzew krótkowiecznych, żyje od 80 do 150 lat. Osiąga od 15 do 20 m wysokości. Tworzy płytki system korzeniowy. Pędy są silnie rozgałęzione. Liście zielone, naprzeciwległe, 3-5-klapowe, mogą być karbowane lub powcinane. Wierzchnia strona blaszki liściowej jest lśniąca i ciemniejsza niż spód, który jest matowy. Na młodych liściach pojawiają się włoski, które znikają po pewnym czasie - u dorosłych osobników można je zaobserwować tylko w kątach nerwów. Liście klonu polnego jesienią przebarwiają się na kolor żółty. Kwiaty pojawiają się na roślinie w maju. Mają kolor żółtozielony, zebrane są w baldachy. Owocem jest oskrzydlony i owłosiony orzech, który pojawia się na roślinie w okolicach września. Owoce klonów potocznie zwane są "noskami". W momencie maksymalnej dojrzałości owoce rozpadają się.
Klon polny jest silnie miododajny.

>>Przeczytaj też: Jakie wybrać drzewa i krzewy do ogrodu

Klon polny - warunki uprawy i pielęgnacja

Klon polny lubi miejsca słoneczne lub delikatnie zacienione. Podłoże powinno być żyzne, śwież, przewiewne i umiarkowanie wilgotne. Lekko zasadowe pH podłoża zwiększa tempo wzrostu rośliny, które z zasady nie jest duże. Klon polny akceptuje każde podłoże, z wykluczeniem bardzo mokrego i zupełnie zacienionego. Drzewo jest odporne na niskie temperatury, a także na choroby i szkodniki.

Klon polny bardzo dobrze znosi cięcie, z powodzeniem możemy formować go na dowolny kształt. Należy regularnie go podlewać, zwłaszcza młode okazy. Roślina nie wymaga nawożenia.

Klon polny - zastosowanie

Klon polny dobrze prezentuje się zarówno jako roślina parkowa, jak i w ogrodzie przydomowym.  Dzięki temu, że dość wolno rośnie i tworzy zwarty pokrój, sprawdzi się nawet przy wąskich ulicach. Można go wykorzystać również na formowane żywopłoty.

Poznaj inne gatunki klonów:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.