Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Wiśnia piłkowana 'Imose'

Wiśnia piłkowana

Brzoza pożyteczna 'Doorenbos'

Brzoza pożyteczna 'Doorenbos'

Dąb ostrolistny

Dąb ostrolistny

Brzoza brodawkowata 'Tristis'

Brzoza brodawkowata 'Tristis' = Brzoza biała 'Tristis'

Drzewa liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Kasztanowiec czerwony 'Briotii'

Aesculus carnea 'Briotii'
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: szerokostożkowy, kulisty
Wysokość: 10 m - 15 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Kasztanowiec (kasztan) czerwony

Kasztanowiec czerwony 'Briotii' to drzewo liściaste, podobne do kasztanowca pospolitego, ale o czerwonych kwiatach i mniejszym wzroście, uzyskane ze skrzyżowania kasztanowca pospolitego (Aesculus hippocastanum) z kasztanowcem krwistym (Aescuous pavia). Odmiana 'Brioti' dorasta do kilku metrów wysokości, ma gęstą koronę, początkowo kulistą, później jajowatego kształtu. Pień i konary są grube, pędy nie mają owłosienia, a pąki szczytowe są znacznie mniej lepkie, niż u kasztanowca pospolitego.
Liście złożone kasztanowca czerwonego 'Briotii' są zbudowane z 5-7 ciemnozielonych, błyszczących listków. Blaszki liściowe są mniejsze, pofalowane, piłkowane, sztywne, od spodu prawie nagie.
Kasztanowiec czerwony 'Briotii' kwitnie pod koniec maja i na początku czerwca. Czerwone kwiaty są zebrane w wiechowate, wzniesione kwiatostany. Kwiaty wabia owady. Zawiązuje nieliczne owoce, które dojrzewają we wrześniu.

Kasztanowiec czerwony 'Briotii' preferuje gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne, ale poradzi sobie także na glebach mniej urodzajnych. Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych. Toleruje suszę i trudne warunki miejskie, jest wytrzymały na mróz.

Drzewo kasztanowiec

Kasztanowiec czerwony 'Briotii' doskonale nadaje się do sadzenia w miastach, przy ulicach, na skwerach i w parkach. W ogrodach przydomowych najlepiej sadzić go pojedynczo (jako soliter).

Przeczytaj też: Kasztanowiec zwyczajny – właściwości lecznicze i zastosowanie owoców kasztanowca

 

Opracowanie: Na podstawie materiałów Agencji Promocji Zieleni
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.