Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Wiśnia osobliwa 'Umbraculifera'

Wiśnia osobliwa 'Umbraculifera'

Stewarcja kameliowata

Stewarcja kameliowata

Topola osika

Topola osika

Śniegowiec wirginijski

Śniegowiec wirginijski

Drzewa liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Jarząb szwedzki

Sorbus intermedia
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: lekko krzaczasty, wzniesiony
Wysokość: do 18 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: kremowobiała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Jarząb szwedzki to drzewo, które pochodzi z Północnej Europy. W Polsce można go spotkać nie tylko w ogrodach przydomowych, ale także w zieleni miejskiej. W stanie dzikim można go spotkać na Pomorzu Zachodnim. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae).

>>Przeczytaj też: Jakie wybrać drzewa i krzewy do ogrodu

Jarząb szwedzki - opis

Jarząb szwedzki to mieszaniec jarzębu pospolitego, jarzębu mącznego i jarzębu brekinii. Jest wysokim krzewem lub średniej wielkości drzewa o wzniesionym, lekko krzaczastym pokroju i gęstej koronie. Dorasta maksymalnie do 18 m wysokości. Tworzy głęboki i silny system korzeniowy. Liście są pojedyncze, kształtu odwrotnie jajkowatego lub eliptycznego, pierzastowrębne i piłkowane. Wierzchnia strona liścia jest ciemnozielona, a dolna szara, filcowata, owłosiona.

Jarząb szwedzki kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty są niewielkie, kremowobiałe, obupłciowe, zebrane na końcach pędów w gęste podbaldachy. Kwiaty posiadają mało przyjemny zapach. Latem pojawiają się na drzewie nieduże, kuliste, pomarańczowe kub czerwone owoce, zebrane w baldachowate owocostany.
Ciekawą odmianą jest wolno rosnąca 'Bronwers', która dorasta maksymalnie do 6 m wysokości.

Jarząb szwedzki - warunki uprawy

Jarząb szwedzki najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych. Nie jest wymagający co do gleby, jednak w podłożu o słabej jakości rośnie wolno. Śmiało mogą go uprawiać mało doświadczeni ogrodnicy. Najlepiej, gdy podłoże jest lekko zasadowe, żyzne i dość przewiewne. Drzewo jest odporne na spadki temperatury oraz zanieczyszczenia powietrza.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze drzewa ozdobne, które możesz posadzić nawet w małym ogrodzie

Jarząb szwedzki - pielęgnacja

Jarząb szwedzki nie wymaga długoletniego nawożenia. Tylko przez kilka pierwszych lat po posadzeniu warto wzmacniać roślinę nawozem mineralnym wieloskładnikowym lub kompostem - najlepiej latem. Co roku należy wykonywać cięcie sanitarne, odpowiedni termin tego zabiegu to zima. Roślina rozmnaża się z nasion oraz przez sadzonkowanie i szczepienie.

Jarząb szwedzki - zastosowanie

Jarząb szwedzki idealnie sprawdza się jako gatunek miejski w parkach oraz w niedalekim sąsiedztwie ulic. Z racji tego, że drzewo jest średniej wielkości, będzie dobrym tłem dla innych roślin, a także źródłem cienia dla użytkowników ogrodu. Owoce jarzębu szwedzkiego są jadalne, bogate w witaminę C. Korona drzewa nie rozrasta się szybko, dlatego sprawdzi się nawet w małych ogrodach.

Poznaj inne:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.