Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Brzoza brodawkowata 'Purpurea'

Brzoza brodawkowata 'Purpurea'

Magnolia japońska

Magnolia japońska

Olsza szara ‘Lancinata’

Olsza szara ‘Lancinata’

Śliwa wiśniowa 'Pissardii'

Śliwa wiśniowa 'Pissardii'

Drzewa liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska

Jarząb Koehnego

Sorbus koehneana
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: rozłożysty
Wysokość: 5 m - 6 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, kremowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Jarząb Koehnego to niewielkie, wolnorosnące drzewo liściaste z rodziny różowatych (Rosaceae). Po 10–20 latach uprawy osiąga 5–6 m wysokości i około 5 m średnicy korony. Korona ma rozłożysty pokrój i łukowato wygięte ku dołowi pędy, które najsilniej przewisają jesienią, wyginając się pod ciężarem owoców. Młode pędy są czerwonawe, z wiekiem drewnieją, pokrywając się brunatną, gładką korą.
Liście są złożone z zazwyczaj ponad 20 niewielkich, jajowato-lancetowatych listków długości około 2 cm. Listki są siedzące, ostro piłkowane na brzegach, ciemnozielone. Jesienią liście przebarwiają się na purpurowo, a na zimę opadają.

>>Przeczytaj też: Jakie wybrać drzewa i krzewy do ogrodu

 

Jarząb Koehnego - kwiaty i owoce

 

Jarząb Koehnego kwitnie w maju, niekiedy do początku czerwca. Kwiaty wyrastają z kątów liści na pędach wieloletnich i są zebrane w gęste baldachogrona o długich, czerwonych szypułkach. Miododajne kwiaty mają śnieżnobiałe płatki, a wnętrze każdego z nich jest żółtawe i składa się ze słupka i licznych pręcików. Z kwiatów, po zapyleniu przez owady i zapłodnieniu, pod koniec lata powstają początkowo zielone, po dojrzeniu (około września) perłowo białe, kuliste owoce, średnicy około 6 mm, pięknie kontrastujące z purpurowymi liśćmi. Owoce utrzymują się na pędach do zimy i zdobią drzewa nawet po opadnięciu liści.

Jarząb Koehnego - wymagania

Jarząb Koehnego ma niewielkie wymagania glebowe, urośnie w zasadzie na każdej, średnio żyznej glebie ogrodowej. Najlepiej jednak rośnie w podłożu żyznym, próchniczym, stosunkowo lekkim i przepuszczalnym, o umiarkowanej wilgotności i odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Roślina jest odporna na okresową suszę i zanieczyszczenia środowiska. Najlepiej rośnie i kwitnie w miejscach nasłonecznionych lub w lekkim półcieniu (choć tam kwitnienie może być nieco mniej obfite). W Polskich warunkach klimatycznych jest całkowicie odporna na mróz. Strefa mrozoodporności 4.

Sorbus koehneana - pielęgnacja i zastosowanie

Jarząb Koehnego nie lubi cięcia, bo zwiększa to możliwość porażenia przez choroby kory i drewna. Jedynie co kilka lat, wczesną wiosną wycina się u nasady pędy przemarznięte, uszkodzone lub chore, a rany po cięciu smaruje specjalistyczną maścią ogrodniczą.
Jarząb Koehnego rozmnaża się wyłącznie wegetatywnie, przez późnozimowe lub wczesnowiosenne szczepienie pędów odmiany oraz letnią okulizację oczek na odpowiednich podkładkach.

>>Przeczytaj też: Drzewa o pokroju płaczącym w ogrodzie

Jarząb Koehnego polecany jest jako roślina soliterowa do sadzenia pojedynczo w szczególnie eksponowanych miejscach. Doskonale wygląda także w połączeniu z innymi roślinami na dużych rabatach. Może być sadzony w ogrodach przydomowych, w zieleni miejskiej czy osiedlowej oraz w parkach.

Poznaj inne jarzęby:

 

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.