Jarząb brekinia - Sorbus torminalis

2022-04-13 12:28

Jarząb brekinia, podobnie jak jarząb mączny, rośnie w całej Europie, na Kaukazie, Afryce Północnej oraz w Azji Mniejszej. W Polsce w naturalnym środowisku można go spotkać w Karpatach. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae).

Jarząb brekinia
Autor: www.gettyimages.com Jarząb brekinia

Spis treści

  1. Jarząb brekinia - opis
  2. Jarząb brekinia - warunki uprawy
  3. Jarząb brekinia - pielęgnacja
  4. Jarząb brekinia - zastosowanie

Jarząb brekinia - opis

Jarząb brekinia to drzewo o gęstej koronie i rozpostartych konarach. Roślina tworzy głęboki palowy system korzeniowy. Osiąga od 15 do 25 m wysokości. Blaszki liściowe są ząbkowane, a klapy zaostrzone, dolne klapy odstają pod kątem prostym. Już same liście są dużą ozdobą tego drzewa. Dodatkowo jesienią bardzo ładnie się przebarwiają na kolor czerwony, co więcej liście trzepoczące na wietrze wydają charakterystyczny dźwięk "brzęczenia".

Okres kwitnienia trwa od maja do czerwca. Białe kwiaty zebrane są w wyprostowane podbaldachy. Kuliste lub jajowate, umieszczone na długich szypułkach owoce, początkowo są czerwonożółte, potem brązowieją, pojawiają się na roślinie jesienią, są jadalne, można je spożywać zarówno na surowo, jak i w postaci przetworzonej (np. nalewek czy dżemów). Wewnątrz owoców znajdują się cztery nasiona.

Jarząb brekinia - warunki uprawy

Najlepiej posadzić drzewo w miejscu półcienistym. Na początku uprawy toleruje cień, jednak z czasem potrzebuje słońca. Jarząb brekinia lubi podłoże żyzne, przewiewne, bardzo dobrze rośnie na glebach wapiennych i gliniastych. Nie poleca się sadzenia drzewa na iłach i terenach podmokłych. Jest odporny na suszę, mróz oraz na choroby i szkodniki.

Jarząb brekinia - pielęgnacja

Jarząb brekinia nie wymaga praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Uszkodzone lub chore pędy warto regularnie wycinać. Jeśli zależy nam na dużej ilości owoców, podczas upalnych okresów warto regularnie podlewać roślinę. Rozmnaża się przez wysiew nasion lub przez odrosty korzeniowe.

Jarząb brekinia - zastosowanie

Jarząb brekinia był wykorzystywany do zalesiania gruntów porolnych. Sprawdzi się bardzo dobrze w ogrodach, dzięki nietypowym liściom zachwyci niejednego odwiedzającego. Dobrze się prezentuje np. w towarzystwie grabów, może być również tłem dla innych niższych roślin. Można go wykorzystać również w parkach, skwerach i alejkach miejskich.

Poznaj też:

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia V - VI
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój krzaczasty
Pokrój wzniesiony
Wysokość 15 m - 25 m