Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Jarząb szwedzki

Jarząb szwedzki

Wierzba biała 'Tristis'

Wierzba biała 'Tristis'

Parczelina trójlistkowa

Parczelina trójlistkowa

Jabłoń purpurowa

Jabłoń purpurowa

Drzewa liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska

Jarząb Arnolda ‘Pink Veil’

Sorbus x arnoldiana ‘Pink Veil’
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: szerokostożkowy
Wysokość: 3 m - 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: owoców, liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Jarząb ‘Pink Veil’ to odmiana mieszańca międzygatunkowego liściastego drzewa z rodziny różowatych (Rosaceae). Rośnie umiarkowanie silnie. To niezbyt wysokie drzewo o szerokostożkowej koronie, osiągające 3–4 m wysokości. Ciemnozielone liście na pędach ułożone są skrętolegle, są pojedyncze, nieparzysto pierzaste, złożone z kilkunastu krótkoogonkowych, eliptycznych, całobrzegich listków. Jesienią liście żółkną, na zimę liście opadają.
Jarząb ‘Pink Veil’ zakwita w maju i kwitnie do czerwca. Kwiaty są białe, pachnące, pięciokrotne, drobne, pojedyncze, zebrane w wielokwiatowe baldachogrona na końcach pędów. Roślina zakwita na pędach dwuletnich i starszych. Kwiaty wabią pszczoły. Po zapyleniu jarząb zawiązuje dekoracyjne, jabłko kształtne, kuliste, drobne owoce o niespotykanej jasnoróżowej barwie, bardzo lubiane przez ptaki.
Jarząb ‘Pink Veil’ najlepiej rośnie, kwitnie i owocuje na lekko wilgotnych, przepuszczalnych glebach o odczynie lekko zasadowym lub obojętnym. Jest wrażliwy na suszę oraz okresowe zalewanie, poza tym ma przeciętne wymagania glebowe. Może rosnąć zarówno w półcieniu, jak i w słońcu, ale w miejscach słonecznych kwitnie i owocuje obficiej, a owoce są silniej wybarwione. Dość odporny na mróz. Strefa mrozoodporności 5a.
Jarząb ‘Pink Veil’ to doskonałe drzewo liściaste na tereny zieleni (zwłaszcza do nasadzeń w zieleni osiedlowej) i ogrodów przydomowych. Można go rozmnażać wyłącznie wegetatywnie, przez szczepienie w okresie spoczynku zimowego lub okulizację odmiany latem, na podkładkach (najczęściej stosowaną podkładką jest jarząb pospolity Sorbus aucuparia).

 

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.