Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Jarząb mączny

Jarząb mączny

Klon jesionolistny 'Flamingo'

Klon jesionolistny 'Flamingo'

Jarząb pospolity 'Fastigiata'

Jarząb pospolity 'Fastigiata'

Lipa holenderska 'Wratislaviensis'

Lipa holenderska 'Wratislaviensis'

Drzewa liściaste
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Grab pospolity

Carpinus betulus
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: stożkowaty
Wysokość: do 25 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Grab pospolity jest to gatunek drzewa liściastego z rodziny brzozowatych. Pochodzi z Euroazji. Jego zasięg obejmuje Europę, Azję Południowo Wschodnią oraz Amerykę Północną. W Polsce jest bardzo popularny. Rzadko spotykany jedynie w wysokich partiach gór.

Drzewo grab

Grab pospolity to wysokie drzewo o szerokiej i gęstej koronie, jajowatego pokroju. Osiąga do 20-30 m wysokości. Bardzo często drzewo tworzy kilka pni, które spiralnie się skręcają. Kora jest gładka, popielatoszara, miejscowo ze smugami.

>>Przeczytaj też: Jakie wybrać drzewa i krzewy do ogrodu

Grab pospolity - liście

Liście grabu pospolitego są eliptyczne, ostro zakończone, a brzegi podwójnie piłkowane. Nerwy liściowe z drobnymi włoskami. Latem liście grabu mają ciemnozieloną barwę, jesienią przebarwiają się na intensywnie żółty kolor, następnie brązowieją i pozostają na drzewie całą zimę, aż do wiosny.

Grab pospolity jest rośliną jednopienną. Kwitnie w maju i czerwcu. Pąki kwiatowe są znacznie większe od pąków liściowych. Kwiaty męskie to kotki żółtego koloru, natomiast żeńskie to niepozorne luźno wzniesione kłosy. Owocem są orzeszki jednonasienne o trójklapowej okrywie, która służy jako aparat lotny.
Drewno grabu jest bardzo twarde, w Anglii nazywają go "żelaznym drzewem".

Grab - warunki uprawy

Grab pospolity jest średnio wymagający w uprawie. Posiada szeroki zakres akceptacji wilgotności gleby. Preferuje gleby świeże i żyzne. Jednak akceptuje również podłoże wapienne, gliniasto-piaszczyste oraz suche. Zupełnie nie stwarzają mu problemu gleby typu mady, okresowo zalewane. Nie jest wrażliwy na zacienienie. Najlepiej rośnie na glebie o pH zasadowym. Drzewo jest silnie wytrzymałe na mróz. Chociaż okresowo toleruje susze i zalewanie, takie warunki przez dłuższy czas mogą prowadzić do śmierci drzewa.

>>Przeczytaj też: Choroba grabów

Grab pospolity - pielęgnacja

Grab pospolity nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Nadaje się na formowanie, bardzo dobrze znosi cięcie. Można z niego bez problemu tworzyć przeróżne figury. Młode drzewa nie wymagają nawożenia, jednak na starsze okazy można stosować nawożenie wieloskładnikowe raz do roku. Polepszy to jego zdrowotność i wzrost. Roślinę łatwo rozmnaża się z odrostów korzeniowych i sadzonek. Przy rozmnażaniu z nasion konieczna jest ich 4-6 miesięczna stratyfikacja.

>>Przeczytaj też: Przesadzanie starego żywopłotu z grabu

Grab pospolity - zastosowanie

Grab pospolity najczęściej występuje w lasach mieszanych. Dzięki temu, że toleruje przycinanie stosuje się go na  wysokie żywopłoty i szpalery. Nadaje ogrodom naturalistyczny charakter. Obecny w większości parków w Polsce. Jego twarde i ciężkie drewno wykorzystywane było do tworzenia kół młynarskich czy narzędzi. W dzisiejszych czasach z drewna grabowego tworzy się elementy fortepianów i pianin czy uchwyty do narzędzi. Ciekawą informacją jest fakt, że drewno grabowe jest jednym z najbardziej kalorycznych materiałów opałowych.

>>Przeczytaj też: 10 najpopularniejszych roślin na żywopłot

Odmiany grabu

Ciekawe odmiany:

  • ‘Fastigiata’ o pokroju stożkowatym,
  • ‘Columnaris’ o pokroju szeroko kolumnowym,
  • ‘Quercifolia’ odmiana posiada wąskie powcinane liście o różnym kształcie.
Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.