Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Olsza czarna

Olsza czarna

Brzoza brodawkowata 'Purpurea'

Brzoza brodawkowata 'Purpurea'

klon pospolity 'Frisine'

Klon pospolity 'Frisine'

Klon jesionolistny 'Variegatum'

Klon jesionolistny 'Variegatum'

Drzewa liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Głóg jednoszyjkowy

Crataegus monogyna
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty
Wysokość: 6 m - 8 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Głóg jednoszyjkowy to krzew lub niskie drzewo liściaste.

Głóg jednoszyjkowy – opis

Głóg jednoszyjkowy dorasta do 6-8 m wysokości, ma silnie zdrewniałe gałęzie. Liście głogu o ciekawym kształcie są jego główną ozdobą. Korona głogu jednoszyjkowego jest bardzo gęsta i krzaczasta. Głóg jednoszyjkowy kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty są białe, zebrane w baldachogrona, charakteryzują się wyrazistym zapachem. Pędy głogu jednoszyjkowego mają ciernie w kątach liści. Owoce dojrzewają we wrześniu, są czerwone, mączaste i mają jedną pestkę. Długo utrzymują się na krzewie.

Drzewo głóg

Głóg jednoszyjkowy stosowany jest na żywopłoty i szpalery. Wymaga gleb wilgotniejszych i żyźniejszych, niż głóg dwuszyjkowy. Głóg jednoszyjkowy podatny jest na szkodniki i choroby.
Głogi to rośliny stosowane w lecznictwie w chorobach serca, naczyń krwionośnych i nadciśnieniu tętniczym (stosuje się napary z kwiatów i owoców 3-4 razy dziennie po 20-30 kropli). Głóg jednoszyjkowy rozszerza naczynia krwionośne, działa łagodnie i odwadniająco.

Głogi – odmiany

Odmiany ozdobne głogu jednoszyjkowego:

  • ‘Rosea’ (odmiana różowa) – stara odmiana o kwiatach z płatkami od góry ciemnoróżowymi i z białą nasadą
  • ‘Stricta’ (odmiana wyprostowana) – odmiana niewysoka (do kilku metrów) o gałęziach ostro wzniesionych i początkowo wąskiej, kolumnowej koronie
  • ‘Compacta’ – odmiana karłowa, o bardzo powolnym wzroście, często oferowana w formie szczepionej na wysokim pniu, na którym tworzy kulistą koronę średnicy poniżej 1 m.

Tekst: Agata Krzepińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.