Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Dąb szypułkowy 'Concordia'

Dąb szypułkowy 'Concordia'

Wiązowiec południowy

Wiązowiec południowy

Klon jesionolistny 'Odessanum'

Klon jesionolistny 'Odessanum'

Jarząb pospolity 'Fastigiata'

Jarząb pospolity 'Fastigiata'

Drzewa liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Głóg dwuszyjkowy

Crataegus laevigata = Crataegus oxyacantha
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: kulisty
Wysokość: 1,5 m - 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Głóg dwuszyjkowy pochodzi z Europy oraz Ameryki Północnej. W Polsce występuje powszechnie w całym kraju (zaliczany jest do rodzimych gatunków we florze polskiej). Należy do rodziny różowatych (Rosaceae).

>>Przeczytaj też: Głóg – gatunki głogu do sadzenia w ogrodach, wymagania, uprawa i pielęgnacja

Głóg dwuszyjkowy - opis

Głóg dwuszyjkowy to niskie drzewo lub średniej wielkości krzew liściasty. Osiąga od 1,5 m do maksymalnie 4 m wysokości. Pokrój korony jest kulisty, całe drzewo jest gęsto pokryte elastycznymi gałęziami. Drzewo posiada ciernie. Liście są odwrotnie jajowate, u góry ciemnozielone i jaśnieją ku dołowi, z silnie zaznaczonym unerwieniem.
Głóg dwuszyjkowy kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty składają się z licznych pręcików i jednego słupka z dwoma szyjkami (stąd właśnie się wzięła nazwa głogu), zebrane są w baldachogrona. Kolor kwiatów zależy od odmiany - może być biały, jasnoróżowy lub ciemnoróżowy. Owoce na drzewie pojawiają się latem. Są to podłużne pestkowce w kolorze czerwonym, z krótkimi włoskami na szczycie. Wewnątrz owocu znajduje się jedna pestka.

Głóg dwuszyjkowy - ciekawe odmiany

  • ‘AutumnClory’ – odmiana o dużych, błyszczących owocach,
  • ‘Paul’s Scarlet’ – ma drobne, ciemnozielone liście i kwiaty w kolorze fuksji,
  • ‘Rubra Plena’ – odmiana o dużych, pełnych kwiatach w kolorze karminoworóżowym (jaśniejszym niż u odmiany 'Paul’s Scarlet’).

Głóg dwuszyjkowy - warunki uprawy

Głóg dwuszyjkowy to roślina wyjątkowo mało wymagająca, polecana dla osób, które nie mają dużego doświadczenia z pielęgnacją roślin. Lubi miejsca zarówno słoneczne, jak i półcieniste. Jedynie całkowity cień może zmniejszyć liczbę pojawiających się wiosną kwiatów. Roślina najlepiej czuje się na glebach żyznych, lekkich, o umiarkowanej wilgotności. Głóg dwuszyjkowy jest odporny na suszę, mróz oraz zanieczyszczenia powietrza.

Głóg dwuszyjkowy - pielęgnacja

Głóg dwuszyjkowy bardzo dobrze znosi cięcie, dzięki temu często wykorzystuje się go na żywopłoty. Młode okazy można okrywać jesienią, ale większość odmian bez tego zabiegu z powodzeniem powinno przetrwać zimę.

Głóg rozmnaża się przez wysiew nasion, ale po poddaniu je kilkuletniemu procesowi skaryfikacji. Jest to zabieg dość trudny do przeprowadzenia w warunkach domowych. Ozdobne odmiany głogu najczęściej rozmnaża się przez szczepienie na podkładce z głogu jednoszyjkowego.

Głóg dwuszyjkowy - zastosowanie

Głóg dwuszyjkowy idealnie pasuje do małych i dużych ogrodów. Można tworzyć z niego żywopłoty. Odmiany ozdobne nadają ogrodowi japoński charakter. Niektóre odmiany mają kwiaty w dość intensywnych kolorach, dlatego pamiętajmy aby wpasować je do naszego założenia ogrodowego. Często wykorzystywany w zieleni miejskiej jako element zadrzewień parkowych. Owoce mają właściwości lecznicze.

>>Przeczytaj też: Głóg – właściwości zdrowotne i zastosowanie głogu

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.