Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Jarząb pospolity 'Fastigiata'

Jarząb pospolity 'Fastigiata'

Klon polny 'Nanum'

Klon polny 'Nanum'

Brzoza brodawkowata 'Fastigiata'

Brzoza brodawkowata 'Fastigiata' = Brzoza biała 'Fastigiata'

Klon jesionolistny 'Odessanum'

Klon jesionolistny 'Odessanum'

Drzewa liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Dereń pagodowy

Cornus controversa
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: piętrowy, regularny
Wysokość: 8 m - 10 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: białokremowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Dereń pagodowy to niskie drzewo należące do rodziny dereniowatych (Cornaceae). W środowisku naturalnym rośnie głównie na terenie Azji. W Polsce można spotkać zdziczałe okazy, jest jednak znany przede wszystkim z uprawy. Sprowadzono go do nas w XIX wieku.

Dereń pagodowy to niewysokie drzewo, rzadko dorastające do 10 m wysokości. Wytwarza regularną koronę z piętrowo ułożonymi pędami. Liście są eliptyczne, z widocznym unerwieniem. Jesienią przebarwiają się na czerwono i purpurowo. Dereń pagodowy kwitnie wiosną – od maja do czerwca. Kwiaty są drobne, białokremowe, zebrane w luźne baldachogrona. W sierpniu i we wrześniu na drzewie pojawiają się niebieskoczarne jagody.

Dereń pagodowy najlepiej uprawiać w miejscach częściowo osłoniętych. Preferuje gleby żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne o odczynie obojętnym lub kwaśnym. Nie jest w pełni mrozoodporny, szczególnie w pierwszych latach po posadzeniu. Sadzenie najlepiej wykonywać wiosną. Drzewo warto chronić przed silnymi wiatrami i stosować dodatkowo grubą warstwę ściółki okrywającej. W czasie suszy dereń pagodowy zaleca się podlewać. Można sporadycznie stosować nawozy – najlepiej organiczne.

Dereń pagodowy jest mało znany w Polsce i uchodzi za oryginalną ozdobę ogrodów oraz parków. Warto uprawiać go w wyeksponowanym miejscu, np. jako soliter na trawniku. W szczególności dobrze komponuje się w ogrodach orientalnych. Najbardziej efektowny jest pod koniec lata – gdy owocuje – oraz w czasie „złotej polskiej jesieni”. Warto zwrócić uwagę na odmianę 'Variegata', wytwarzającą biało-zielone liście.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.