Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Brzoza pożyteczna 'Doorenbos'

Brzoza pożyteczna 'Doorenbos'

Klon czerwony 'Scanlon'

Klon czerwony ‘Scanlon’

Tulipanowiec amerykański 'Aureomarginatum'

Tulipanowiec amerykański ‘Aureomarginatum’

Wierzba biała 'Tristis'

Wierzba biała 'Tristis'

Drzewa liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Dereń kwiecisty

Cornus florida
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, piętrowy
Wysokość: 5 m - 6 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Dereń kwiecisty należy do rodziny dereniowatych (Cornaceae). W środowisku naturalnym rośnie w Ameryce Północnej. W Polsce jest uprawiany.
Dereń kwiecisty to gatunek dość rzadko spotykany w ogrodach i parkach. Jest wysokim krzewem lub małym drzewem – osiąga do 6 m wysokości. Ma pokrój wzniesiony, dość regularny, z wyraźnie zaznaczoną piętrowością. Pędy derenia kwiecistego są zielonobrązowe. Starsze okazy wyróżniają się atrakcyjnie łuszczącą się korą. Liście tego gatunku derenia są jajowate lub lancetowate, z widocznym unerwieniem. Jesienią przebarwiają się na czerwono i purpurowo.

Dereń kwiecisty kwitnie w kwietniu i maju - kwiaty rozwijają się jeszcze przed rozwojem liści, mają barwę białą, różową lub czerwoną, są zebrane w główkowate kwiatostany. Po kwitnieniu dereń wytwarza drobne, czerwone pestkowce (w Polsce rzadko zawiązują się).

Dereń kwiecisty warto sadzić w miejscach jasnych, ale nie bezpośrednio nasłonecznionych. To gwarantuje dobry rozwój i obfite kwitnienie. Roślina znosi również częściowe zacienienie. Preferuje gleby żyzne, próchnicze o lekko kwaśnym odczynie. Roślina jest wystarczająco mrozoodporna, ale mogą zaszkodzić jej wiosenne przymrozki. Na wszelki wypadek warto zastosować osłony.
Dereń kwiecisty można sadzić jesienią lub wiosną. W czasie suszy wymaga podlewania – źle reaguje na niedobór wody. Od wiosny do lata warto go dokarmiać, najlepiej nawozami organicznymi lub nawozami mineralnymi z fosforem. Cięcie wykonuje się sporadycznie. Zaleca się usuwać przede wszystkim pędy chore, cienkie, uszkodzone i wrastające do wnętrza korony. Gatunek jest dość podatny na antraknozę.

Dereń kwiecisty najlepiej sadzić w miejscach dobrze wyeksponowanych, np. na trawniku. Nadaje się do ogrodów różnego typu – od miejskich po orientalne.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.