Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Klon kłosowy

Klon kłosowy

Klon pospolity 'Drummondii'

Klon pospolity 'Drummondii'

Morwa biała 'Pendula'

Morwa biała ‘Pendula’

Jarząb pospolity 'Fastigiata'

Jarząb pospolity 'Fastigiata'

Drzewa liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Czeremcha pospolita = czeremcha zwyczajna

Prunus padus = Prunus avium
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: dużo
Pokrój:
Wysokość: do 15 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Czeremcha pospolita, zwana też czeremchą zwyczajną, znana jest także jako korcipka lub smrodynia. Czeremcha pospolita to wysoki krzew lub drzewo, dorastające do 15 metrów wysokości. Korona czeremchy jest gęsta, a gałęzie się przewieszają.

 

Czeremcha pospolita - kwiaty

 

Czeremcha pospolita kwitnie bardzo wcześnie, bo już na przełomie kwietnia i maja, obsypując się tysiącami małych, białych kwiatków (zebranych w zwisające grona) o bardzo charakterystycznym zapachu – dla wielu osób nieprzyjemnym.
Czeremcha pospolita uważana jest za roślinę pospolitą i bardzo często można spotkać ją na wsiach, przedmieściach i obrzeżach starych parków. W ogrodach przydomowych często sadzona jest jej odmiana 'Colorata', której dużym walorem dekoracyjnym (oprócz kwiatów) są eliptyczne liście - młode są czerwonobrązowe, a starsze brunatnozielone.

>>Przeczytaj też: Jak dbać o drzewa w ogrodzie. Cięcie i nawożenie drzew

Czeremcha zwyczajna w ogrodzie

Czeremcha zwyczajna doskonale wygląda w ogrodach naturalistycznych i leśnych oraz w parkach i przy ulicach. Z uwagi na jej rozmiary, doskonale nadaje się do sadzenia w małych ogrodach. Jest mało wymagająca, odporna na zaniedbania i zanieczyszczenie środowiska. Nadaje się zarówno na stanowiska słoneczne jak i półcieniste. Najlepiej rośnie na glebie próchnicznej i wilgotnej.

 

>>Przeczytaj też: Sadzenie drzew w ogrodzie. Jak prawidłowo sadzić drzewa

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.