Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Jarząb 'Flanrock' AUTUMN SPIRE

Jarząb 'Flanrock' AUTUMN SPIRE

Brzoza czarna 'Summer Cascade'

Brzoza czarna 'Summer Cascade'

Wierzba mandżurska

Wierzba mandżurska

Klon polny 'Nanum'

Klon polny 'Nanum'

Drzewa liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Buk pospolity = buk zwyczajny

Fagus sylvatica
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty, wzniesiony
Wysokość: 25 m - 40 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Buk pospolity to okazałe drzewo liściaste należące do rodziny bukowatych (Fagaceae). Występuje na przeważającej części Europy, w Polsce jest gatunkiem rodzimym (w zachodniej i południowej części kraju jest jednym z podstawowych drzew tworzących lasy).

>>Przeczytaj też: Jakie wybrać drzewa i krzewy do ogrodu

Buk pospolity – opis

Buk pospolity dorasta do 25–30 m wysokości (wyjątkowo do 50 m). Korona młodszych drzew jest smukła, natomiast starszych okazów gęsta, szeroka, nisko osadzona (jeśli drzewo rośnie samotnie). Pień rozgałęzia się w potężne konary, końce gałęzi są lekko zwisające.
Kora drzewa jest popielatoszara i gładka (z wiekiem staje się szorstkawa, pofalowana i porysowana, ale nigdy nie jest popękana i nie łuszczy się). Młode pędy są owłosione.

Liście buka pospolitego mają jajowaty bądź eliptyczny kształt, dorastają do około 10 cm długości i 5 cm szerokości, z wierzchu są błyszczące, ciemnozielone, a od spodu jasne i matowe. Brzegi liści porośnięte są małymi, białymi włoskami. Jesienią liście przebarwiają się na żółto lub rdzawo, zimą utrzymują się na gałęziach.
Owoce buka – bukiew – to zdrewniała owłosiona okrywa, która gdy dojrzeje otwiera się rozdzielając na cztery klapy i uwalnia jeden lub dwa trójkanciaste, brązowawe, jadalne orzeszki.
Buk kwitnie od kwietnia do maja. Wegetację rozpoczyna późną wiosną.

Buk pospolity – wymagania uprawowe

Buk pospolity lubi wysoką wilgotność powietrza (najlepiej rośnie w klimacie nadmorskim). Jest wrażliwy na wiosenne przymrozki, które mogą uszkadzać kwiaty i młode liście. Nie znosi silnych mrozów, za to dobrze znosi  zanieczyszczenie powietrza (nadaje się do sadzenia w miastach).
Drzewo ma dosyć wysokie wymagania glebowe: potrzebuje gleb żyznych, próchniczych, napowietrzonych i wilgotnych, ale nie podmokłych. Latem (od czerwca) należy je obficie podlewać. Buk jest tolerancyjny w stosunku do odczynu gleby – rośnie zarówno na glebach silnie kwaśnych, jak i zasadowych.
Drzewo preferuje stanowiska półcieniste lub słoneczne, ale znosi też cień. Rozmnaża się go przez nasiona, sadzonki oraz szczepienie.

Buk pospolity – zastosowanie

Buk pospolity nadaje się na żywopłoty i szpalery (dobrze znosi przycinanie).
Drewno buka to doskonały materiał na meble, parkiety i inne przedmioty. Jest twarde, ciężkie i spoiste, a zarazem łatwe w obróbce.

Dostępnych jest wiele odmian ozdobnych buka pospolitego.
Poznaj odmiany buka pospolitego:

>>Przeczytaj też: Prawidłowy wzrost buka

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.