Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Brzoza pożyteczna 'Long Trunk'

Brzoza pożyteczna 'Long Trunk'

Śliwa wiśniowa ‘Pissardii’

Śliwa wiśniowa ‘Pissardii’ = ‘Atropurpurea’

Wierzba iwa 'Kilmarnock'

Wierzba iwa 'Kilmarnock'

Brzoza brodawkowata

Brzoza brodawkowata = Brzoza biała

Drzewa liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska

Buk pospolity 'Atropunicea'

Fagus sylvatica 'Atropunicea'
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: zaokrąglony
Wysokość: do 20 m
Barwa liści/igieł: czerwona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

  • Fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska
Opis:

Buk pospolity 'Atropunicea' to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych drzew, o oryginalnych, ciemnoczerwonych, skórzastych, lśniących liściach (młode przyrosty są intensywnie czerwone), które jesienią  przebarwiają się na pomarańczowożółty kolor. Korona drzewa jest zaokrąglona, a pień pokryty szarosrebrzystą korą.

Buk pospolity 'Atropunicea' jest wymagającym drzewem, gdyż preferuje wilgotne (najlepiej rośnie nad wodą), żyzne, zawierające wapń gleby o stałym poziomie wód gruntowych. Stanowisko powinno być słoneczne (ewentualnie półcieniste). Jest w pełni mrozoodporny. Drzewo znakomicie znosi cięcie.

Buk pospolity 'Atropunicea' jest doskonałą ozdobą ogrodu. Sprawdzi się zwłaszcza jako soliter, czyli drzewo, które rośnie pojedynczo na otwartym terenie, gdzie jest szczególnie eksponowane. Można go sadzić także parkach w szpalerach (dwa szeregi drzew tworzące aleję). Nadaje się także na żywopłot formowany. Dobrze wygląda z innymi odmiana buka, szczególnie o innym zabarwieniu liści.

Tekst: Monika Majewska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.