Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Dendrobium typu nobile

Dendrobium

Rebutia

Rebutia

Aglonema

Aglonema

Krossandra lejkowata

Krossandra lejkowata

Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Zygopetalum

Zygopetalum
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 40 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: wielobarwna
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Zygopetalum należy do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Ten rodzaj storczyka w środowisku naturalnym występuje głównie Ameryce Południowej. Osiąga 40-60 cm wysokości, ma długie, wąskie liście. Kwiaty storczyka Zygopetalum składają się z sześciu listków okwiatu i są wielobarwne. Często spotyka się okazy o kwiatach biało-fioletowo-zielonych. Termin kwitnienia storczyka Zygopetalum jest zróżnicowany.

Zygopetalum lubi jasne miejsca o dużej ilości rozproszonego światła (nie powinno się go uprawiać na słonecznych parapetach). Optymalna temperatura powietrza podczas dnia wynosi 20-24 st.C, nocą 16-18 st.C.
Zygopetalum wymaga dużej wilgotności powietrza. Najlepiej sadzić roślinę w specjalistyczne podłoże dla storczyków. Na dnie donicy zaleca się ułożenie warstwy drenażowej, która ochroni korzenie przed gniciem.

Storczyk Zygopetalum podlewa się często, nawet 3-4 razy w tygodniu. Po kwitnieniu wymaga odpoczynku - nie powinien być wtedy nawożony, a podlewanie ogranicza się do minimum. W czasie wzrostu dokarmia się roślinę nawozami dla storczyków (co 2-4 tygodnie). Storczyk ten nie lubi zraszania – zamiast tego można ustawić donicę na podstawce z kamieniami zalanymi wodą lub zainstalować w pomieszczeniu nawilżacz powietrza. Dobrze rośnie w szklanych mini-ogrodach. Raz na kilka lat powinien być przesadzony. Trzeba przy tym uważać, bowiem delikatne korzenie łatwo ulegają uszkodzeniu. Przy okazji roślinę można wtedy rozmnożyć przez podział.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.