Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Zygopetalum

Zygopetalum
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 40 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: wielobarwna
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Zygopetalum należy do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Ten rodzaj storczyka w środowisku naturalnym występuje głównie Ameryce Południowej. Osiąga 40-60 cm wysokości, ma długie, wąskie liście. Kwiaty storczyka Zygopetalum składają się z sześciu listków okwiatu i są wielobarwne. Często spotyka się okazy o kwiatach biało-fioletowo-zielonych. Termin kwitnienia storczyka Zygopetalum jest zróżnicowany.

Zygopetalum lubi jasne miejsca o dużej ilości rozproszonego światła (nie powinno się go uprawiać na słonecznych parapetach). Optymalna temperatura powietrza podczas dnia wynosi 20-24 st.C, nocą 16-18 st.C.
Zygopetalum wymaga dużej wilgotności powietrza. Najlepiej sadzić roślinę w specjalistyczne podłoże dla storczyków. Na dnie donicy zaleca się ułożenie warstwy drenażowej, która ochroni korzenie przed gniciem.

Storczyk Zygopetalum podlewa się często, nawet 3-4 razy w tygodniu. Po kwitnieniu wymaga odpoczynku - nie powinien być wtedy nawożony, a podlewanie ogranicza się do minimum. W czasie wzrostu dokarmia się roślinę nawozami dla storczyków (co 2-4 tygodnie). Storczyk ten nie lubi zraszania – zamiast tego można ustawić donicę na podstawce z kamieniami zalanymi wodą lub zainstalować w pomieszczeniu nawilżacz powietrza. Dobrze rośnie w szklanych mini-ogrodach. Raz na kilka lat powinien być przesadzony. Trzeba przy tym uważać, bowiem delikatne korzenie łatwo ulegają uszkodzeniu. Przy okazji roślinę można wtedy rozmnożyć przez podział.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.