Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Kurkuma wąskolistna

Kurkuma wąskolistna

Anturium Scherzera

Anturium Scherzera

Kaladium

Kaladium

Bambus mieszańcowy ‘Shiroshima’

Bambus mieszańcowy ‘Shiroshima’

Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Zwartnica

Hippeastrum
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: wielobarwna
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: XII - IV
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Zwartnica (Hippeastrum) to roślina cebulowa należąca do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Południowej, Ameryce Środkowej oraz na Karaibach. Hippeastrum osiąga zwykle do 50 cm wysokości (z pędem kwiatostanowym). Wytwarza długie i grube równowąskie liście. Największą ozdobną rośliny są duże, dzwonkowate kwiaty osadzone na prostym, pustym w środku pędzie kwiatostanowym. Zwartnica jest podobna do amarylisa, ale w porównaniu z nim ma mniej kwiatów (max 3-4), są jednak bardziej okazałe.

>>Przeczytaj też: Amarylis i hippeastrum: dwie różne rośliny cebulowe. Czym się różnią?

Kwiaty zwartnicy mogą mieć różną barwę: białą, żółtą, różową, pomarańczową, czerwoną lub wielokolorową. Zwartnica najczęściej kwitnie pod koniec zimy i wczesną wiosną.

Jak uprawiać hippestrum

Zwartnica najlepiej rośnie (i kwitnie) na stanowiskach jasnych, wolnych od bezpośredniego nasłonecznienia. Dobrze sprawdza się na parapetach wystawy wschodniej i zachodniej. Optymalne jest podłoże dobrze przepuszczalne – uniwersalną ziemię dla roślin doniczkowych najlepiej zmieszać w piaskiem.

Najważniejsze w uprawie Hippeastrum jest zapewnienie roślinie okresu spoczynku (2-3 miesiące). Donicę przenosi się jesienią do chłodnego pomieszczenia (o temperaturze 10-12 st.C). W tym czasie rośliny nie powinno się podlewać ani nawozić. Cebule sadzi się (lub przesadza) w grudniu. Przy okazji zwartnicę można rozmnożyć – przez oddzielenie cebul przybyszowych. Po posadzeniu roślinę należy regularnie podlewać i dokarmiać (najlepiej nawozami z fosforem). Po kwitnieniu, gdy pęd kwiatostanowy zacznie żółknąć, należy zaprzestać podlewania. W ten sposób roślinę przygotowuje się do następnego cyklu – spoczynku. W czasie wzrostu może być atakowana przez powszechne szkodniki roślin doniczkowych – przędziorki, mszyce, mączlika szklarniowego lub tarczniki.

>>Przeczytaj też: Jak pielęgnować hippeastrum

Zwartnica (Hippeastrum) uchodzi za jedną z najpiękniejszych kwitnących roślin pokojowych. Nie jest najłatwiejsza w uprawie, za to odwdzięcza się atrakcyjnym wyglądem. Zdobi wnętrza w okresie zimowym, gdy większość roślin odpoczywa lub rozpoczyna wzrost.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.