Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Maranta

Maranta

Dracena obrzeżona

Dracena obrzeżona

Filodendron podwójnie pierzasty

Filodendron podwójnie pierzasty

Cissus cukrowy

Cissus cukrowy

Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Zroślicha stopowcowa = syngonium

Syngonium podophyllum
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój:
Wysokość: do 1,5 m
Barwa liści/igieł: jasnozielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Syngonium to pnącze z rodziny obrazkowatych (Araceae). Pochodzi z tropikalnych obszarów Ameryki Środkowej oraz północnych rejonów Ameryki Południowej. W Polsce jest uprawiany jako roślina doniczkowa.
Syngonium wymaga jasnego lub półcienistego miejsca, z dala od południowych promieni słonecznych, które mogą powodować poparzenia liści. Najlepiej będzie wyglądać w głębi pomieszczenia, ponieważ postawiona na parapecie będzie odwracać górne strony blaszek liściowych w stronę światła (warto przekręcać co jakiś czas doniczkę). Starszą roślinę można prowadzić przy palikach kokosowych
Syngonium uprawiane w pomieszczeniach osiąga do 1,5 m wysokości (rocznie przyrasta około 30 cm i wytwarza 6–7 liści).
Główną ozdobą syngonium są liście: pojedyncze, długoogonkowe, zazwyczaj strzałkowate, o długości do 30 cm. Liście odmian uprawnych mają różne odcienie zieleni, są często jasnozielone i zwykle mają różnego rodzaju jaśniejsze wybarwienia.
Podłoże do uprawy zroślichy powinno być żyzne i przepuszczalne, można użyć uniwersalnego podłoża do roślin doniczkowych z domieszka odkwaszonego torfu.
Podlewać roślinę należy obficie – podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Dobrze jest zraszać liście ciepła miękką wodą, szczególnie zimą (w okresie grzewczym) , w przeciwnym wypadku końce liści mogą zasychać. Można też doniczkę z rośliną postawić na podstawce wypełnionej kamykami i wodą (jej dno nie może dotykać lustra wody).
Syngonium należy nawozić raz na 2–3 tygodnie słabym roztworem nawozów wieloskładnikowych do roślin doniczkowych o ozdobnych liściach.
Syngonium przesadza się wiosną, gdy bryła korzeniowa rośliny całkowicie wypełni doniczkę. Roślinę rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe lub pędowe z minimum jednym liściem i korzeniami przybyszowymi. Sadzonki można ukorzeniać w wodzie albo bezpośrednio w podłożu.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.