Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Scindapsus pstry

Scindapsus pstry

Cambria

Cambria

Dracena obrzeżona

Dracena obrzeżona

Chryzalidokarpus

Chryzalidokarpus

Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Zanokcica

Asplenium
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: obficie
Pokrój: kępiasty, zwarty
Wysokość: 20 cm - 45 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Zanokcica to paproć z rodziny zanokcicowatych (Aspleniaceae). Dziko rośnie we wschodniej Azji, głównie w Chinach, Japonii i na Tajwanie, w wilgotnych, cienistych lasach, zarówno w ich poszyciu, jak i na gałęziach drzew, jako epifit. W Polsce jest uprawiana jako roślina doniczkowa.
Zanokcica ma umiarkowaną siłę wzrostu, wytwarza liczne, równowąskie, lekko łukowato wygięte na zewnątrz, jasnozielone, dość sztywne, ale elastyczne liście, tworzące zwartą, gęstą rozetę o średnicy i wysokości 20–45 cm. Liście i korzenie wyrastają ze zlokalizowanego w centrum rozety, okrągłego, włóknistego kłącza. Górna strona liści jest błyszcząca, spodnia – bardziej matowa, z dobrze widocznym, lekko wypukłym, ciemnym nerwem głównym i lekko zaznaczonymi nerwami bocznymi. Na spodniej stronie liści zarodnionośnych (sporofili) znajdują się podłużne, ustawione równolegle do nerwów bocznych, skupiska zarodni z mikroskopijnymi zarodnikami wewnątrz.
Zanokcica nie znosi bezpośredniego ostrego słońca, które może powodować silne blaknięcie, a nawet poparzenia liści. Najlepiej rośnie w półcieniu. Najlepszy będzie dla niej parapet lub bezpośrednie sąsiedztwo okna wschodniego, północno-zachodniego lub nawet północnego. Może też stać w głębi jasnych pomieszczeń.
Zanokcicę najlepiej podlewać umiarkowanie, niezbyt dużymi dawkami odstanej wody, ale dość często – kolejny raz, gdy wierzchnia warstwa podłoża zaczyna lekko przesychać. Podłoże w doniczce powinno być stale lekko wilgotne. Zanokcica wymaga też stale wysokiej wilgotności powietrza, dlatego należy ją często i intensywnie zraszać, szczególnie zimą, w okresie grzewczym. W przeciwnym wypadku końce liści mogą zasychać. Aby podwyższyć wilgotność powietrza wokół rośliny, można ustawić doniczkę na podstawce wypełnionej kamykami i wodą, tak by otwory odpływowe w dnie doniczki nie dotykały lustra wody. Liście należy raz na jakiś czas przecierać wilgotną ściereczką lub opłukać roślinę letnią wodą pod prysznicem. Rośliny nie należy nabłyszczać.
Asplenium nawozi się w okresie wegetacji niewielkimi dawkami (maksymalnie połowa dawki zalecanej na opakowaniu) płynnych nawozów dla roślin o dekoracyjnych liściach (lepsze będą te organiczne – na bazie biohumusu) lub specjalistycznymi nawozami dla paproci. Podłoże do uprawy zanokcicy powinno być żyzne i próchnicze, ale przepuszczalne (np. uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych z domieszką rozdrobnionej kory sosnowej lub specjalistyczne podłoże dla paproci). Roślinę przesadza się, gdy korzenie całkowicie wypełnią doniczkę, zazwyczaj co 2–3 lata, wiosną, pamiętając o kilkucentymetrowej warstwie drenażu (kamyki, żwir, keramzyt). Doniczka, do której przesadzamy roślinę, powinna być większa od poprzedniej o 1–2 rozmiary.
Asplenium rozmnaża się generatywnie przez wysiew mikroskopijnych zarodników lub wegetatywnie metodami in vitro, ale obie te metody są skomplikowane i raczej niewykonalne w warunkach amatorskich.
Odmiany zanokcicy różnią się wielkością, kształtem i wybarwieniem liści:
- ‘Osaka’ – liście zielone z silnie pofalowanymi brzegami,
- ‘Victoria’ – liście wąskie, zielone z silnie pofalowanymi brzegami,
- ‘Variegatum’ – liście pstre, biało paskowane wzdłuż nerwów bocznych,
- ‘Crissie’ – liście zielone z silnie pierzastorozgałęzionymi końcówkami blaszek liściowych,
- ‘Leslie’ – odmiana mała, zwarta, kompaktowa, o zielonych liściach z pofalowanymi brzegami i nieregularnie rozgałęzionymi i pofalowanymi końcówkami blaszek liściowych.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.