Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Krasnokwiat Katarzyny

Krasnokwiat Katarzyny

Szparag Sprengera

Szparag Sprengera

Wilczomlecz mleczny 'Cristata'

Wilczomlecz mleczny ‘Cristata’

Murraja

Murraja wiechowata

Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Zamiokulkas zamiolistny

Zamioculcas zamiifolia
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: do 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Zamiokulkas należy do rodziny obrazkowatych Araceae. Pochodzi z Tanzanii, u nas uprawia się go jako roślinę doniczkową.

Zamiokulkas zamiolistny - opis

Główną ozdobą zamiokulkasa są długie, ciemnozielone, wzniesione, lśniące liście złożone, wyrastające z podziemnych kłączy. Charakterystyczną cechą rośliny są zgrubiałe u nasady ogonki liściowe, na których występują nieregularne, brązowozielone plamki i prążki. Zamiokulkas rośnie wolno (rocznie wypuszcza 3–7 nowych liści), ale osiąga duże rozmiary i potrzebuje sporo miejsca.

Zamiokulkas ma niewielkie wymagania, charakteryzuje się dużą wytrzymałością na niekorzystne warunki. Najlepiej rośnie w miejscach półcienistych, może nawet stać w cieniu (tylko przy silnym niedoborze światła liście wyciągają się i są jasnozielone). Ostre słońce jest dla niego szkodliwe (powoduje pojawienie się brązowych plam na liściach). Liście rośliny wyginają się w kierunku światła, dlatego co jakiś należy obracać doniczkę.
Optymalna temperatura wzrostu wynosi 20–30 st. C, a zimą - w okresie spoczynku - 16–18 st. C. Minimalna temperatura wynosi 10 st. C, a poniżej 5 st. C roślina ginie (dlatego zimą w jego pobliżu nie wolno otwierać okna).

>>Przeczytaj też: Zamiokulkas - dlaczego nie wyrastają nowe liście?

Zamioculcas - pielęgnacja

Zamiokulkas nie lubi nadmiernego podlewania (jeśli go zalejemy, to może stracić liście, a kłącze zgnić i roślina zamiera), toleruje natomiast krótkotrwałe okresy przesuszenia. W okresie intensywnego wzrostu należy podlewać go tak, aby podłoże było lekko wilgotne, ale nie mokre. Zimą podlewanie trzeba znacznie ograniczyć. Najlepiej podlewać wodą odstaną o temperaturze pokojowej i unikać polewania liści (pojawiają się wtedy na nich plamy).
Zamiokulkas nie ma specjalnych wymagań odnośnie wilgotności powietrza, a jego wymagania pokarmowe są niewielkie. Wystarczy zasilać go nawozami wieloskładnikowymi rozcieńczonymi do 1/2 lub 1/4 dawki zalecanej dla większości roślin doniczkowych.
W miarę starzenia się rośliny liście żółkną, a dolne opadają.

Młode rośliny przesadza się co roku, starsze co 2–3 lata, w marcu lub kwietniu. Podczas przesadzania należy uważać, aby nie uszkodzić korzeni. Na dnie doniczki koniecznie dać warstwę drenażu. Podłoże powinno być żyzne, próchniczne i przepuszczalne, o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5–6,5).

Aby rozmnożyć zamiokulkas można wiosną podzielić dobrze rozrośnięte egzemplarze. Można też rozmnażać go przez sadzonki liściowe pobrane od kwietnia do czerwca z dolnej lub środkowej części ogonka liściowego odcinając pojedyncze listki przy nasadzie. Umieszczamy je ukośnie w podłożu (torf zmieszany pół na pół z piaskiem lub perlitem) na głębokość około 1 cm. W temperaturze podłoża 21–23 st. C sadzonki ukorzeniają się po 3–4 tygodniach, a u nasady listka pojawia się młoda roślina. Sadzonki sporządzone z pojedynczych listków tworzą kłącze po 2 latach, a kompletną roślinę — po kolejnych kilku latach.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (49)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.