Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Filodendron czerwieniejący

Filodendron czerwieniejący

Protea

Protea cesarska

Anturium Scherzera

Anturium Scherzera

Kolumnea

Kolumnea

Doniczkowe
lista roślin
fot: Biuro Kwiatowe Holandia

Wulstekeara

Vuylstekeara
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: do 30 cm
Barwa liści/igieł: purpurowa, zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: wielobarwna
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: XI - II
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Wulstekeara należy do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Jest to mieszaniec powstały w wyniku krzyżowania rodzajów storczyków: Miltonia, Cochilodia i Odontoglossum. Nie występuje w środowisku naturalnym. Ma wzniesiony pokrój, dorasta zwykle do 30 cm wysokości. Liście storczyka są grube, mięsiste, lancetowate. Największą ozdobą rośliny są kwiaty, pojawiające się obficie zimą, wyrastają sukcesywnie - nowe zastępują te zasychające. Kwiaty wulstekeary mogą mieć zróżnicowaną barwę, w zależności od odmiany. Często są nakrapiane.

Wulstekeara preferuje miejsca jasne o dużej ilości światła rozproszonego. Odpowiednie są parapety okien wystawy wschodniej i północnej. Dobrze rośnie w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza (np. w łazienkach). Uprawiając wulstekearę warto zainstalować nawilżacz. Optymalna temperatura w czasie dnia oscyluje w granicach 20 st. C, zimą powinna być o kilka stopni niższa.
Wulstekearę zaleca się sadzić w specjalistycznym podłożu dla storczyków. Podlewanie powinno być częste, podłoże przed kolejnym zabiegiem powinno lekko przeschnąć. Dobrze reaguje na regularne, nawet codzienne zraszanie. W okresie wzrostu, co 3-4 tygodnie, warto podać rozcieńczoną dawkę nawozu (najlepiej specjalistycznego do storczyków). Roślinę można rozmnażać przez podział. Warto profilaktycznie stosować ekologiczne preparaty przeciw chorobom grzybowym.

Wulstekeara to jeden z najpiękniejszych storczyków uprawianych w mieszkaniach. Uprawa jest średnio trudna – bardziej zaawansowana niż w przypadku storczyków falenopsis, ale wciąż efektywna w warunkach domowych. Roślina nadaje się także na kwiat cięty (kwiaty długo utrzymują się w wazonie) oraz do tworzenia kompozycji florystycznych.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.