Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

sansewieria gwinejska

Sansewieria gwinejska

Krasnokwiat białokwiatowy

Krasnokwiat białokwiatowy

Dracena odwrócona

Dracena odwrócona

Rozchodnik Makinoi 'Kosmosje'

Rozchodnik Makinoi 'Kosmosje'

Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Woskówka

Chamelaucium uncinatum
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: do 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: białoróżowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - V
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Woskówka, zwana inaczej woskowym kwiatem, to jeszcze mało u nas znany krzew pochodzący z Australii. W warunkach naturalnych dorasta do 3 m wysokości. W naszym klimacie roślina znana jest głównie jako doniczkowa, rzadziej uprawia się ją w gruncie. Należy do rodziny mirtowatych (Myrtaceae).

Woskówka - opis rośliny

Woskówka jako roślina doniczkowa osiąga około 1 m wysokości. Charakteryzuje się zwartym, krzaczastym pokrojem. Pędy woskówki są cienkie, porośnięte liśćmi, które przyjmują postać małych, zielonych igiełek.
Roślina kwitnie obficie od marca do maja. Kwiaty są niewielkie, woskowe, w kolorze różowobiałym, choć są także odmiany o kwiatach fioletowych lub białych. Wszystkie części nadziemne rośliny - kwiaty liście oraz pędy - zawierają olejki eteryczne, dzięki którym roślina przyjemnie pachnie.

Woskówka - warunki uprawy

Woskówka preferuje gruboziarniste, przepuszczalne podłoże o odczynie zasadowym. Stanowisko do uprawy woskówki powinno być słoneczne, a wilgotność gleby umiarkowana. Im wyższa temperatura powietrza, tym nawadnianie powinno być zwiększone. Roślina dobrze znosi krótkotrwałe okresy suszy. W naszym klimacie warto ją na okres letni wystawić na zewnątrz, natomiast zimą wstawić do pomieszczenia, gdzie panuje temperatura 10-12 stopni Celsjusza.

Woskówka - pielęgnacja

Do prawidłowego wzrostu woskówka potrzebuje przepuszczalnego podłoża. Sadząc roślinę do doniczki warto zatem dodać żwir do ziemi. Na wiosnę, w okresie intensywnego wzrostu rośliny, należy zasilać ją co 2-3 tygodnie nawozem wieloskładnikowym. Zimą roślina wchodzi w okres spoczynku.
Woskówka bardzo dobrze znosi cięcie, po przekwitnięciu jest ono wręcz niezbędne. Roślinę można rozmnażać zarówno przez nasiona, jak i za pomocą zdrewniałych sadzonek pędowych.

>>Przeczytaj też: Rozmnażanie roślin doniczkowych przez sadzonki wierzchołkowe. PORADNIK krok po kroku

Woskówka - zastosowanie

Woskówka znajduje zastosowanie jako krzew na rabaty założone w miejscach ciepłych i osłoniętych od wiatrów. W naszym klimacie raczej nie przetrwa zimy w gruncie, dlatego w uprawie ogrodowej uznawana jest za krzew jednoroczny. Bezpieczniejsza jest uprawa rośliny w donicy i przenoszenie jej na lato do ogrodu.

Woskówka znakomicie nadaje się do formowania na drzewka bonsai. Wykorzystuje się ją również jako kwiat cięty w aranżacjach florystycznych. Roślina dobrze sprawdza się w bukietach, ponieważ jest trwała i odporna.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.