Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Guzmania

Guzmania

Opuncja

Opuncja figowa

sansewieria gwinejska

Sansewieria gwinejska

Filodendron strzałkolistny

Filodendron strzałkolistny

Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Wanilia płaskolistna

Vanilla planifolia
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: mało
Pokrój: pnący
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: kremowożółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Wanilia płaskolistna to pnącze należące do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Środkowej i Południowej - wspina się po drzewach a jej pędy mogą osiągać nawet kilkanaście metrów długości. Uprawiana w doniczce raczej nie przekroczy 2-3 m. Jej liście są grube, eliptyczno-jajowate.
Kwiaty wanilii płaskolistnej są efektowne, kremowożółte, intensywnie pachnące. Są zebrane w kwiatostany o długości do 8 cm. Storczyk ten nie wytwarza pseudobulw. Uzyskanie plonu – torebek nasiennych – w warunkach domowych jest praktycznie niemożliwe.

Wanilia płaskolistna, wbrew pozorom, nie jest trudna w uprawie i ma wymagania zbliżone do innych gatunków storczyków. Dobrze rośnie na stanowiskach osłoniętych o świetle rozproszonym. Powinno się ją uprawiać w pewnym oddaleniu od okna. Lubi ciepło – temperatura powietrza powinna przekraczać 21-22 st. C.
Wanilię płaskolistną należy uprawiać w specjalistycznym podłożu dla storczyków, w uniwersalnej ziemi dla roślin doniczkowych może zamierać. Podlewanie powinno być obfite, warto jednak pozwolić podłożu lekko przeschnąć przed kolejnym zabiegiem. Zaleca się używać miękkiej, odstanej wody. Zalecane nawożenie: raz w tygodniu, specjalistycznym nawozem dla storczyków. Dawki powinny być rozcieńczone – mniejsze o połowę od tych zalecanych przez producenta.
Wanilia płaskolistna lubi pomieszczenia o wysokiej wilgotności powietrza – optymalne dla niej są warunki szklarniowe. W pomieszczeniu nie ma możliwości spełnienia takich warunków, warto jednak zainstalować nawilżacz powietrza. Ponadto pnącze dobrze reaguje na zraszanie.

Wanilię płaskolistną warto uprawiać w zimowych ogrzewanych ogrodach i pomieszczeniach, w których nie zachodzi problem suchego powietrza. Ze względu na pokrój wanilia najlepiej prezentuje się posadzona w wiszących pojemnikach.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.