Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Frizea lśniąca

Frizea lśniąca

sansewieria gwinejska

Sansewieria gwinejska

Cantedeskia

Cantedeskia

Wilczomlecz trójżebrowy

Wilczomlecz trójżebrowy

Doniczkowe
lista roślin
fot: Biuro Kwiatowe Holandia

Szlumbergera = Zygokaktus = Grudnik

Schlumbergera
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: przewisający, kępiasty
Wysokość: 15 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona, biała, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: XI - XII
Roślina ozdobna z: pędów, liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Szlumbergera (dawniej zygokaktus) popularnie nazywana bywa grudnikiem, kaktusem bożonarodzeniowym albo bożonarodzeniowcem. Pochodzi z tropikalnych lasów brazylijskich, gdzie rośnie na drzewach i skałach jako epifit.

Szlumbergera – opis

Pędy szlumbergery składają się z wielu spłaszczonych członów przypominających liście. Na ich wierzchołkach rozwijają się czerwone, różowe lub kremowe kwiaty w kształcie długich wielopoziomowych dzwoneczków (przypominających kandelabry). Szlumbergera kwitnie zwykle w grudniu, czasem rozpoczyna kwitnienie już pod koniec listopada. Roślina źle znosi zmianę miejsca i przeciągi - reaguje na nie zrzucaniem pąków kwiatowych. Gdy po przekwitnięciu jej liście tracą połysk, to sygnał, że wchodzi w stan spoczynku.

>>Przeczytaj też: Grudnik – dlaczego nie kwitnie? Co zrobić by grudnik zakwitł ponownie

Szlumbergera – uprawa

Dla grudnika najlepsze jest stanowisko jasne lub półcieniste, ale poza zasięgiem ostrego słońca. Roślina ta dobrze się czuje na parapecie wschodnim lub północno-zachodnim. Temperatura otoczenia nie powinna latem przekraczać 20 st. C, a zimą spadać poniżej10 st. C. Podłoże w okresie wegetacji powinno być lekko wilgotne. Podczas okresu spoczynku dobrze, jeśli między jednym podlewaniem a drugim ziemia przeschnie (sygnałem do nawodnienia może być delikatne kurczenie się liści).
W okresie kwitnienia warto zasilać szlumbergerę nawozem dla roślin doniczkowych kwitnących. Roślina nie wymaga przesadzania częstszego niż co 3–4 lata. Przenosimy ją wtedy do doniczki większej o 4 cm, do świeżej, przepuszczalnej ziemi dla kaktusów. Aby szlumbergera kwitła w kolejnych latach, należy zapewnić jej dwukrotny spoczynek w ciągu roku. Pierwszy – po przekwitnięciu rośliny na przełomie lutego i marca,  drugi – od sierpnia do października. W tym czasie oszczędniej się ją podlewa i nie nawozi.

>>Przeczytaj też: Grudnik - zygokaktus - kaktus Bożego Narodzenia. Jak pielęgnować grudnik w domu

Szlumbergera nie lubi przestawiania gdy kwitnie

Gdy w listopadzie pojawią się nowe pąki kwiatowe w żadnym wypadku nie wolno przestawiać rośliny w inne miejsce, ponieważ może zrzucić wszystkie kwiaty. Po wymaganych okresach przesuszenia roślinę należy podlewać co 3–4 dni. Warto też zraszać, aż do zawiązania pąków kwiatowych.

Poznaj inne rośliny doniczkowe kwitnące w grudniu:

 

 

Tekst: Anna Skórkowska
Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (12)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.