Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

cymbidium

Cymbidium (storczyk Cymbidium)

Ctenante

Ctenante

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat

Wanilia płaskolistna

Wanilia płaskolistna

Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Szeflera drzewkowata

Schefflera arboricola
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony
Wysokość: do 3,5 m
Barwa liści/igieł: zielona, zielono-biała
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Szeflera jest popularną rośliną doniczkową, należy do rodziny araliowatych Araliaceae. Do rodzaju Schefflera (nazwa pochodzi od nazwiska niemieckiego botanika Jacoba Christiana Schefflera) zalicza się wiele gatunków. Jednym z najpopularniejszych jest ozdobna z liści, pochodząca z Tajwanu szeflera drzewkowata Schefflera arboricola, zwana także Heptapleurum arboricola.

Szeflera drzewkowata - kwiat domowy

Szeflera drzewkowata osiąga do 1,5 m wysokości, ma ciemnozielone, błyszczące, dłoniasto złożone liście 15–20 cm długości, składające się z 7–9 listków. Na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt odmian, wśród których znajdziemy takie o liściach całkowicie zielonych, z jasnymi plamami bądź cętkami, powcinanych, pofałdowanych lub poskręcanych. Są odmiany niskie i wysokie.

 

Szeflera pielęgnacja

 

Szeflera wymaga stanowiska jasnego lub półcienistego, latem musi być osłonięta przed pełnym słońcem, które powoduje żółknięcie liści. Odmianom o barwnych liściach należy zapewnić jaśniejsze stanowiska. Pod koniec maja można – po wcześniejszym kilkudniowym zahartowaniu – umieścić roślinę na dworze, ale w miejscu lekko ocienionym i osłoniętym od wiatru. Do mieszkania wnosimy ją przed ochłodzeniem.
Latem temperatura dla szeflery powinna wynosić 15–21 st. C, zimą 12–16 st. C (pstre odmiany lubią wyższą temperaturę). Rośliny te dość dobrze znoszą krótkotrwałe chłody (do 10 st. C), ale gdy utrzymują się one dłużej, liście żółkną, brązowieją i opadają.

Scheflera drzewkowata wymaga regularnego, umiarkowanego podlewania – podłoże powinno być zawsze lekko wilgotne. Należy unikać zalania, ponieważ roślina ta jest bardzo na to wrażliwa. Zimą podlewanie ograniczamy, ale nie dopuszczamy do przesuszenia podłoża, którym powinien być substrat torfowy lub ziemia uniwersalna, o pH 5,5–6,5. Jeśli szeflera stoi w pobliżu kaloryfera, warto od czasu do czasu zraszać ją miękką wodą. Liście należy często przecierać wilgotną ściereczką, aby usunąć kurz. Możemy je nabłyszczać, ale nie częściej niż raz na 3 miesiące.

>>Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe. Jak myć liście roślin doniczkowych

Młode rośliny przesadzamy co roku, starsze co 2–3 lata, zawsze do niewiele większych doniczek niż te, w których rosły do tej pory. Dużym egzemplarzom, które trudno przesadzić wystarczy co roku wymienić wierzchnią warstwę podłoża, najlepiej robić to od marca do maja. Szeflera znakomicie nadaje się do uprawy hydroponicznej.

W okresie wegetacji szeflerę nawozimy co 2–3 tygodnie nawozami wieloskładnikowymi dla roślin doniczkowych o ozdobnych liściach. Przestajemy zasilać w połowie września. Można też zastosować nawozy długo działające, np. Plantacote lub Osmocote – wiosną dodajemy je jednorazowo do podłoża.

 

Szeflera rozmnażanie

 

Szeflerę drzewkowatą można rozmnożyć przez sadzonki wierzchołkowe (tniemy w miejscu już nieco drewniejącym), pędowe (z jednym lub dwoma liśćmi, przycinamy około 0,5 cm pod dolnym i około 0,5–1 cm nad górnym liściem). Sadzonki po zastosowaniu ukorzeniacza umieszczamy w wilgotnym i ciepłym podłożu (25 st. C), pojemnik okrywamy folią, w której robimy kilka otworów. Roślinę można także rozmnażać przez odkłady powietrzne.

Uwaga! Szeflera zawiera substancje, które mogą drażnić skórę i błonę śluzową.

 

Szeflera choroby

 

Szeflery są dość odporne na choroby, ale gdy w mieszkaniu jest zbyt ciemno lub są nieodpowiednio podlewane, mogą zrzucać liście. Jeśli natomiast wilgotność powietrza jest niska, zdarza się, że uszkadzają je przędziorki. Roślinę mogą także atakować tarczniki.

Poznaj inne rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach:

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (21)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.