Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Liwistona chińska

Liwistona chińska

Frizea lśniąca

Frizea lśniąca

Stefanotis bukietowy

Stefanotis bukietowy

Peperomia

Peperomia kędzierzawa

Doniczkowe
lista roślin
fot: photos.com

Syningia okazała = gloksynia

Sinningia speciosa
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: do 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona, biała, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Syningia okazała, zwana tez potocznie gloksynią, jest uprawiana u nas jako pokojowa roślina doniczkowa. Roślina pochodzi z Brazylii. Jej nazwa rodzajowa pochodzi od nazwiska głównego ogrodnika Uniwersytetu w Bonn – Wilhelma Sinninga, który żył w połowie XIX w. i był związany z pracami nad hybrydyzacją i selekcją tej rośliny, w wyniku czego syningia stała się jedną z najładniejszych roślin o ozdobnych kwiatach.

Kwiat gloksynia

Obecnie dostępne w sprzedaży odmiany syningii okazałej mają kwiaty o kształcie dzwonkowatym i jaskrawych barwach: czerwonej, różowej, fioletowej i białej, wzniesione na krótkich szypułkach. Są także odmiany mają kwiaty biało obrzeżone i pofalowane. Liście syningii są duże, płaskie i aksamitnie owłosione (nie wolno ich nabłyszczać). Kwitnące egzemplarze syningii mają około 30 cm wysokości i około 40 cm średnicy.
Najczęściej kupuje się kwitnące syningie w kwiaciarniach bądź sklepach ogrodniczych. Wybierajmy zawsze egzemplarze zdrowe, z ciemnozielonymi, nieuszkodzonymi liśćmi i z dużą liczbą pąków kwiatowych. Można także kupić bulwy syningii – sadzi się je do doniczek wczesną wiosną.

 

>>Przeczytaj też: Synningia speciosa - dlaczego kwiaty drobnieją?

Gloksynia uprawa i pielęgnacja

Syningia potrzebuje dużo światła, ale nie lubi silnego, bezpośredniego nasłonecznienia w upalne dni. Latem rośliny należy podlewać obficie, 2–3 razy w tygodniu, wlewając wodę zawsze do podstawki (nie wolno moczyć kwiatów). Kwitnąca syningię zasila się raz w tygodniu nawozem płynnym do roślin kwitnących. Trzeba usuwać uszkodzone liście oraz martwe kwiaty.
Jesienią podlewanie stopniowo ogranicza się do momentu, aż liście zaschną i roślina wejdzie w stan spoczynku – wtedy całkowicie należy zaprzestać nawadniania. Doniczkę z roślina w stanie spoczynku najlepiej przenieść do suchego i przewiewnego pomieszczenia i tam przechować ją do wiosny. Syningia wznawia wzrost w lutym–marcu – wtedy roślinę należy przenieść do mieszkania (można ja przesadzić do nowej doniczki, pamiętając by wierzchołek bulwy był na poziomie powierzchni podłoża) i rozpocząć podlewanie. Jeśli bulwa dobrze przezimowała, to pojawią się liście, a potem także pąki kwiatowe.

 

 

Gloksynia rozmnażanie

 

Syningię można rozmnażać przez sadzonki liściowe pozyskane latem z liści (po ukorzenieniu sadzi się je do doniczek wypełnionych podłożem), albo wiosną pociąć bulwę na kawałki z wierzchołkami wzrostu.

Poznaj inne kwiaty doniczkowe o ozdobnych kwiatach:

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.