Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Kroton

Kroton

Wilczomlecz lśniący

Wilczomlecz lśniący

Liwistona chińska

Liwistona chińska

Fikus tępy

Fikus tępy

Doniczkowe

lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Stefanotis bukietowy

Stephanotis floribunda
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: zwisający, pnący
Wysokość: do 2,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: I - XII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, pędów

Opis:

Stefanotis bukietowy to pnącze uprawiane jako roślina doniczkowa. Należy do rodziny trojeściowatych Asclepiadaceae. Pochodzi z Madagaskaru i tam występuje w stanie naturalnym osiągając do 6 m długości pędów. Uprawiany w mieszkaniu dorasta nawet do 2,5 m.

Stefanotis ma twarde i elastyczne pędy oraz owalne, skórzaste, błyszczące, ciemnozielone liście. Kwitnie zazwyczaj od czerwca do września. Jego bardzo dekoracyjne, gwiazdkowate kwiaty są zebrane w gronach, białe i silnie pachnące (podobnie do konwalii).

Stefanotis wymaga jasnego pomieszczenia, osłoniętego przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Latem najlepiej zapewnić temperaturę około 20°C, zimą 12–14°C. W okresie wzrostu należy podlewać obficie, odwapnioną i letnią wodą, podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Trzeba wtedy także często zraszać roślinę oraz od kwietnia do września nawozić co 2 tygodnie. Po przekwitnięciu podlewanie stopniowo ograniczamy, a w okresie spoczynku (od października do stycznia) podlewamy minimalnie – tylko tyle, aby podłoże nie wyschło. Po przekwitnięciu zbyt wybujałe pędy można przyciąć.

Podłoże do uprawy tej rośliny powinno być próchnicze, przepuszczalne, z dobrym drenażem. Młode egzemplarze najlepiej przesadzać co roku, starsze – rzadziej. Najlepiej przesadzać rośliny w lutym.

Stefanotis jest bardzo wrażliwy na zmianę miejsca – nie wolno go przenosić, obracać, ponieważ może wtedy zgubić pąki kwiatowe i liście.
Stefanotis rozmnaża się przez sadzonki zdrewniałe ukorzenione wiosną i latem w temperaturze 20–25°C (sadzonki ukorzeniają się w ciągu miesiąca).

Galeria zdjęć:

 • Fot: Konrad Kalbarczyk
 • Fot: Konrad Kalbarczyk
 • Fot: Konrad Kalbarczyk
 • Fot: Konrad Kalbarczyk
 • Fot: Konrad Kalbarczyk
 • stefa.jpg
  Fot: Marta Sikorska
 • DSCN0219.JPG
  Fot: Jadwiga Kozak
 • DSCN0219.JPG
  Fot: Jadwiga Kozak
Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl

Komentarze (56)

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.