Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Zygopetalum

Zygopetalum

Saintpaulia = Fiołek afrykański

Saintpaulia = Fiołek afrykański

Nertera płożąca

Nertera płożąca

cyneraria

Starzec cyneraria

Doniczkowe

lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Stefanotis bukietowy

Stephanotis floribunda
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący, zwisający
Wysokość: do 2,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: I - XII
Roślina ozdobna z: kwiatów, pędów, liści/igieł

Opis:

Stefanotis bukietowy to pnącze uprawiane jako roślina doniczkowa. Należy do rodziny trojeściowatych Asclepiadaceae. Pochodzi z Madagaskaru i tam występuje w stanie naturalnym osiągając do 6 m długości pędów. Uprawiany w mieszkaniu dorasta nawet do 2,5 m.

Stefanotis ma twarde i elastyczne pędy oraz owalne, skórzaste, błyszczące, ciemnozielone liście. Kwitnie zazwyczaj od czerwca do września. Jego bardzo dekoracyjne, gwiazdkowate kwiaty są zebrane w gronach, białe i silnie pachnące (podobnie do konwalii).

Stefanotis wymaga jasnego pomieszczenia, osłoniętego przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Latem najlepiej zapewnić temperaturę około 20°C, zimą 12–14°C. W okresie wzrostu należy podlewać obficie, odwapnioną i letnią wodą, podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Trzeba wtedy także często zraszać roślinę oraz od kwietnia do września nawozić co 2 tygodnie. Po przekwitnięciu podlewanie stopniowo ograniczamy, a w okresie spoczynku (od października do stycznia) podlewamy minimalnie – tylko tyle, aby podłoże nie wyschło. Po przekwitnięciu zbyt wybujałe pędy można przyciąć.

Podłoże do uprawy tej rośliny powinno być próchnicze, przepuszczalne, z dobrym drenażem. Młode egzemplarze najlepiej przesadzać co roku, starsze – rzadziej. Najlepiej przesadzać rośliny w lutym.

Stefanotis jest bardzo wrażliwy na zmianę miejsca – nie wolno go przenosić, obracać, ponieważ może wtedy zgubić pąki kwiatowe i liście.
Stefanotis rozmnaża się przez sadzonki zdrewniałe ukorzenione wiosną i latem w temperaturze 20–25°C (sadzonki ukorzeniają się w ciągu miesiąca).

Galeria zdjęć:

 • Fot: Konrad Kalbarczyk
 • Fot: Konrad Kalbarczyk
 • Fot: Konrad Kalbarczyk
 • Fot: Konrad Kalbarczyk
 • Fot: Konrad Kalbarczyk
 • stefa.jpg
  Fot: Marta Sikorska
 • DSCN0219.JPG
  Fot: Jadwiga Kozak
 • DSCN0219.JPG
  Fot: Jadwiga Kozak
Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl

Komentarze (56)

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.