Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Szparag sierpowaty

Szparag sierpowaty

Scindapsus pstry

Scindapsus pstry

Wilczomlecz lśniący

Wilczomlecz lśniący

Lipka afrykańska

Lipka afrykańska

Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Stefanotis bukietowy

Stephanotis floribunda
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący, zwisający
Wysokość: do 2,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: I - XII
Roślina ozdobna z: kwiatów, pędów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Stefanotis bukietowy to pnącze uprawiane jako roślina doniczkowa. Należy do rodziny trojeściowatych Asclepiadaceae. Pochodzi z Madagaskaru i tam występuje w stanie naturalnym, osiągając do 6 m długości pędów. Uprawiany w mieszkaniu dorasta nawet do 2,5 m.

 

Stefanotis bukietowy kwitnie na biało

 

Stefanotis bukietowy ma twarde i elastyczne pędy oraz owalne, skórzaste, błyszczące, ciemnozielone liście. Kwitnie zazwyczaj od czerwca do września. Jego bardzo dekoracyjne, gwiazdkowate kwiaty są zebrane w gronach, białe i silnie pachnące (podobnie do konwalii).

>>Przeczytaj też: Gardenia – roślina doniczkowa o pachnących kwiatach. Pielęgnacja gardenii

 

Stefanotis bukietowy -  uprawa i pielęgnacja

 

Stefanotis bukietowy wymaga jasnego pomieszczenia, osłoniętego przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Latem najlepiej zapewnić temperaturę około 20 st. C, zimą 12–14 st. C. W okresie wzrostu roślinę należy podlewać obficie, odwapnioną i letnią wodą, podłoże w doniczce powinno być stale lekko wilgotne. W tym czasie trzeba także często zraszać roślinę. Od kwietnia do września stefanotis należy nawozić (co 2 tygodnie). Po przekwitnięciu podlewanie stopniowo ograniczamy, a w okresie spoczynku (od października do stycznia) podlewamy minimalnie – tylko tyle, aby podłoże nie wyschło. Po przekwitnięciu zbyt wybujałe pędy można przyciąć. Podłoże do uprawy stefanotisa powinno być próchnicze, przepuszczalne, z dobrym drenażem. Młode egzemplarze najlepiej przesadzać co roku, starsze – rzadziej. Najlepiej przesadzać rośliny w lutym.

Stefanotis bukietowy jest bardzo wrażliwy na zmianę miejsca – nie wolno go przenosić, obracać, ponieważ może wtedy zgubić pąki kwiatowe i liście.
Stefanotis rozmnaża się przez sadzonki zdrewniałe ukorzenione wiosną i latem w temperaturze 20–25 st. C (sadzonki ukorzeniają się w ciągu miesiąca).

Poznaj też inne pnącze doniczkowe - hoję różową

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (58)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.