Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Pachypodium bispinosum

Pachypodium bispinosum

Dracena wonna ‘Massangeana’

Dracena wonna ‘Massangeana’

Zygopetalum

Zygopetalum

Ludisia

Ludisia

Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Starzec cyneraria

Cineraria cruenta
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, biała, wielobarwna, różowa, czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: I - III
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Starzec cyneraria jest jednoroczną rośliną doniczkową z rodziny złożonych Compositae. Pochodzi z Wysp Kanaryjskich. Ma proste i miękko owłosione łodygi oraz sercowato-trójkątne, duże liście, które pod spodem są również miękko owłosione.

Cyneraria kwitnie w lutym–marcu. Koszyczki kwiatowe (u gatunku purpurowoczerwone, u odmian w różnych kolorach), zebrane są w baldachogrona.

Odmiany uprawne zostały zebrane w grupy:
- Grandiflorus maximus – odmiany o bardzo dużych koszyczkach,
- Grandiflorus multiflorus – odmiany o kwiatostanach średniej wielkości,
- Nanus – odmiany niskie o zwartym pokroju.
We wszystkich grupach znajdują się odmiany o koszyczkach niebieskich, karminowych w różnych odcieniach i białych, często też dwubarwne.

Cyneraria wymaga ziemi żyznej, kompostowo-inspektowej, o pH 6,0–6,5. Rośliny do wzrostu wegetatywnego potrzebują stosunkowo niskiej temperatury. Inicjacja koszyczków kwiatowych po wyrośnięciu pędów następuje wtedy, gdy temperatura co najmniej 6 tygodni wynosi 10–12 stopni C. Cyneraria potrzebuje dużej ilości wody, ale podłoże nie może stale być wilgotne. Stosowana jest jako roślina doniczkowa do ozdoby wnętrz.

Najczęściej stosowane odmiany:
‘Plennissima’ i ‘Radiata’ – odmiany o pełnych koszyczkach,
‘Bachus’, ‘Mars’, ‘Neptun’ – o kwiatach o kwiatach amarantowych, ceglasto-czerwonych i niebieskich. Polskie odmiany o dużych kwiatostanach średnicy 6 cm.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.